Penc: V oficiálních seznamech StB chybí 25.000 jmen

V oficiálních seznamech agentů komunistické Státní bezpečnosti ministerstva vnitra stále chybí zhruba 25.000 jmen. V rozhovoru pro ČTK to řekl Stanislav Penc z Dokumentačního střediska pro lidská práva. "Je skandální, že po více než roce od vydání oficiálních seznamů spolupracovníků bývalé StB není ministerstvo vnitra schopno doplnit tisíce chybějících jmen," uvedl. Pracovnice tiskového odboru ministerstva vnitra ČTK řekla, že její úřad se k Pencově tvrzení vyjádří v úterý. Oficiální seznam vnitra čítá zhruba 75 000 jmen.

Penc jména lidí, která podle něj v seznamech vnitra chybí, v těchto dnech zveřejnil na svých internetových stránkách. Zájemci je naleznou na adrese odboj.jicinsko.cz. Uvedl, že svůj seznam sestavil tak, že srovnal takzvané Cibulkovy seznamy s materiálem vnitra. "Rozhodli jsme se ta jména zveřejnit i přesto, že už je dávno před lety zveřejnil Cibulka, ale chtěli jsme touto aktivitou dokázat, že ministerstvo vnitra plní svoji úlohu velice špatně," uvedl. Pencovi se rovněž nelíbí, jak dlouho pracovníkům vnitra trvá, než zájemcům vyhledají vyžádané materiály StB. Podle zákona musí žádost vyřídit do tří měsíců.

Vnitro poprvé zveřejnilo oficiální seznamy evidovaných spolupracovníků bývalé StB loňského 20. března. Seznamy se objevily na internetových stránkách ministerstva na adrese www.mvcr.cz a zároveň vyšly tiskem v nákladu 3000 výtisků. Lidé si je v krátké době rozebrali, proto v létě vyšel jejich dotisk. Seznamy ministerstva vyšly zhruba 11 let po Cibulkových seznamech. Zákon o odtajnění svazků, který lidem umožňuje nahlédnout do většiny dokumentů někdejší komunistické StB, podepsal v polovině března 2002 tehdejší prezident Václav Havel. Do té doby mohli lidé nahlížet pouze do svazků, které StB vedla na ně osobně.