Petici proti vyhlášení NP Křivoklátsko podepsalo přes 11.300 lidí

Petici proti zřízení Národního parku (NP) Křivoklátsko podepsalo podle jejích autorů 11.305 lidí. Autoři ji odeslali petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. Vyhlášení území národním parkem by podle nich bylo v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Požadují zachování ochrany v režimu chráněné krajinné oblasti. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informoval předseda petičního výboru a člen iniciativy Otevřené Křivoklátsko Jakub Majer.

"O zdejší lesy pečovaly generace lesníků a místních obyvatel. Jedná se tedy o území dlouhodobě ovlivňované lidskou činností. Přírodní a přírodě blízké lesy se nacházejí pouze na čtyřech procentech rozlohy. Zákon o ochraně přírody a krajiny ale národní parky jasně vymezuje jako rozsáhlá území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů. Vyhlášení národního parku na Křivoklátsku by tak nutně bylo v rozporu s platným zákonem," uvedl Majer.

S vyhlášením národního parku na Křivoklátsku nesouhlasí ani většina místních obcí. Otevřené dopisy vyjadřující nesouhlas podepsalo více než 30 starostů. Připravovaný národní park má zabírat 116 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti.