Policie: Pracovník nemocnice v H. Brodě zavraždil sedm pacientů

Bývalý třicetiletý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě je podezřelý z vraždy sedmi pacientů a z pokusu vraždy dalších deseti. Podle policie jde o jeden z nejzávažnějších případů české kriminalistiky. Činů se měl dopustit od letošního května do září na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Policisté muže v pátek zadrželi a obvinili z trestného činu vraždy. Novinářům to dnes v Hradci Králové řekl ředitel východočeské policie Petr Přibyl.

Obviněný, kterému hrozí až doživotní trest vězení, se k činům doznal. Motiv jeho jednání není jasný. "Motiv, který nám uvedl, není věrohodný. Bude záležet na vyjádření znalců z oboru psychologie a psychiatrie," uvedl vyšetřovatel případu Milan Jušta. Podle detektivů nebyla motivem eutanazie ani majetkový prospěch. Detektivové také budou dál prověřovat, zda obětí nemůže být více. Oběti usmrtil nepovoleným podáním léku na ředění krve heparin, který nemocným způsobil masivní krvácení. "Bylo to promyšlené jednání vedoucí k smrti lidí. Hovoříme o vraždách," řekl Jušta. Pacienty podle něj obviněný vraždil, když byli ve stavu bezmoci, například když byli na oddělení převezeni po operacích či autonehodách. Oběti, které si vybíral náhodně, často byly ve spánku.

Obviněný v nemocnici pracoval přes šest let na pozici zdravotní sestry. "Hodnocen byl jako aktivní a vstřícný člověk. Měl vynikající výsledky," řekl ředitel nemocnice Josef Pejchl. Podle Jušty je obviněný velmi inteligentním člověkem, který pracoval na svém sebevzdělání. "Heparin používal v mírách, které byly těžko odhalitelné. Obětem bylo mezi 56 až 78 lety, jedna oběť byla mladší," řekl Jušta.

Lítost na svými činy obviněný ve výpovědi na policii nevyjádřil. "Jedinou lítost vyjádřil nad tím, že byl dopaden," řekl Jušta. S policií však spolupracuje. "Od zatčení se chová přirozeně a chladně komunikuje," řekl Přibyl. Policie také oznámila, že dílčí informace k případu v nadcházejících dnech podávat nebude. "Další informace k případu budou uvolněny 11. prosince," uvedla mluvčí krajské policie Iva Marková.