Poprvé zasedala nová česká vláda

Nově jmenovaná vláda Mirka Topolánka (ODS) se chce ujmout vlády s plným nasazením, i když nemá zajištěnou důvěru. Premiér potvrdil, že jeho tým požádá o důvěru poslanců zřejmě 4. října. Úvahy o tom, že vláda občanských demokratů a nestraníků klíčové hlasování nezvládne a bude muset podat demisi, nechávají premiéra v klidu. "Armstrong byl na měsíci jen pár hodin, přesto po něm zůstala stopa," prohlásil.

Na svém prvním zasedáním kabinet jmenoval novým vedoucím úřadu vlády Jana Nováka, který dosud vedl bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře. Současně pověřil ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby řídil legislativní radu vlády. Topolánek

Patnáctičlennou vládu Mirka Topolánka jmenoval prezident Václav Klaus v pondělí odpoledne. Tvoří ji devět členů premiérovy Občanské demokratické strany a šest nestraníků: premiér Mirek Topolánek (ODS); vicepremiér a ministr práce, sociálních věcí a rodiny Petr Nečas (ODS); ministr zahraničí Alexander Vondra (nestr.); ministr obrany Jiří Šedivý (nestr.); ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS); ministr vnitra a ministr informatiky Ivan Langer (ODS); ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS); ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS); ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS); ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS); ministryně zemědělství Milena Vicenová (nestr.); ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič (ODS); ministryně školství Miroslava Kopcová (nestr.); ministr kultury Martin Štěpánek (nestr.); ministr životního prostředí Petr Kalaš (nestr.).

Autor: Peter Gabaľ