Poslancům se nelíbí Langerovy důvody k odvolání Randáka

Důvody, kterými ministr vnitra Ivan Langer (ODS) vysvětluje odvolání ředitele rozvědky (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) Karla Randáka, jsou podle bezpečnostního výboru sněmovny nedostatečné. Langer před poslanci zopakoval, že jediným důvodem k odvolání Randáka byl plán vlády na sloučení obou civilních tajných služeb - rozvědky a kontrarozvědky (Bezpečnostní informační služba - BIS) - do jednoho úřadu. "Takovému kroku musí předcházet změna zákonů, příprava novely struktury služeb a odborná diskuse," řekl po jednání výboru novinářům jeho předseda a bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD).

Vláda Randáka odvolala minulý týden, ředitelem rozvědky jmenovala současného šéfa kontrarozvědky (Bezpečnostní informační služby - BIS) Jiřího Langa. Sociální demokraté ODS podezírají z toho, že Randáka odvolala z politických důvodů. Vláda Mirka Topolánka (ODS) podle nich navíc ohrozila bezpečnost země, když Randáka odvolala právě ve chvíli, kdy státu hrozí teroristický útok. Občanští demokraté tato nařčení odmítli a naopak obvinili socialisty z toho, že se snaží zneužít napjaté situace k politickým útokům.

Způsob, jakým byl Randák odvolán, se nelíbí ani poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques. Vláda podle ní neuvedla žádná konkrétní pochybení, ani jiné závažné důvody, které by ospravedlnily tak razantní krok. Kabinet, který ještě nedostal důvěru sněmovny, by podle ní měl takové personální zásahy dělat jen v případě, že je to nezbytně nutné. Systémové změny, kterými ODS odvolání vysvětluje, by podle ní měly být nejprve naplánovány a pak teprve provedeny.

Zástupce KDU-ČSL ve výboru Pavel Severa si naopak myslí, že se nic fatálního nestalo. "Jsem přesvědčen o tom dlouhodobě, že úřad nekonal úplně přesně to, co takový úřad konat měl, ale jestli to byla jen vina ředitele, nevím," řekl novinářům. Rozvědka podle něj překračovala své pravomoci tím, že se snažila působit i na území ČR, což jí prý podle zákona nepřísluší.

Výbor se v neveřejné části zasedání, kterého se kromě Langera účastnil i šéf BIS, zabýval také současnou bezpečnostní situací a protiteroristickými opatřeními. Poslanci se ale rozhodli, že tento bod nebudou veřejně komentovat. "Poslanci si to vyslechli, měli některé dotazy, které byly zodpovězeny, ale skutečně to nechceme komentovat, protože bychom mohli situaci zkomplikovat," řekl novinářům Bublan.