Premiér Babiš jednal s prezidentem. Krátce poté byl prezident hospitalizován

Prezident Miloš Zeman poblahopřál vítězům sněmovních voleb a zvoleným poslancům bez ohledu na jejich příslušnost k politickým stranám. Na twitteru to dnes uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman už dříve uvedl, že pověří jednáním o vládě předsedu vítězné strany, nikoli koalice. Koalice Spolu a Pirátů se STAN v sobotu požádaly prezidenta, aby pověřil jednáním o sestavení kabinetu předsedu ODS Petra Fialu. Podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Vítězná koalice Spolu a třetí Piráti se Starosty budou mít v nové Sněmovně 108 mandátů.

Z Lán asi dvacet minut po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) odjela sanitka. Miloš Zeman na doporučení lékaře souhlasil s hospitalizací. Premiér se zdržel v Lánek asi 45 minut. navzdory očekávání vůbec nepředstoupil před novináře.

„Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí chronické onemocnění, pro které je léčen,“ uvedl jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Dodal, že nemá od prezidenta souhlas zveřejnit přesnou diagnózu. „Stav prezidenta je stabilizovaný, v nemocnici může být až 3 týdny. O převozu rozhodl šéf ÚVN před příjezdem Babiše do Lán,“ uvedly v neděli večer zdroje MF DNES.

Koalice Spolu vyhrála nad ANO nejtěsnějším rozdílem v historii

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vyhrála letošní sněmovní volby nad hnutím ANO o 0,67 procenta, což představovalo 35.765 hlasů. Byl to nejtěsnější rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí v historii obsazování dolní komory Parlamentu.  Vítězné Spolu bude mít 71 mandátů, ANO 72, PirSTAN 37 křesel, SPD 20.

Volby do Sněmovny v Praze vyhrálo Spolu, získalo 40,02 procenta. Na druhém místě jsou PirSTAN, mají 22,64 procenta. Třetí ANO dostalo 17,46 procenta hlasů. Voleb se v kraji zúčastnilo 70,15 procenta voličů. Čtvrtá SPD má 4,59 procenta hlasů.