Premiér chce urychlit obnovu armádních dopravních letadel

Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) navrhne vládě, aby urychlila obnovu armádních dopravních letadel, takzvané vládní letky. Do konce letošního roku by podle něj měli ústavní činitelé při cestách do zahraničí využívat například služeb Českých aerolinií (ČSA), od příštího ledna by armáda mohla pořídit nová letadla na leasing, řekl ČTK. Obnovu letadel, která kromě plnění vojenských a humanitárních úkolů mají také na starost přepravu politiků, plánuje vláda již delší dobu. Staré sovětské stroje totiž brzy nebudou moci kvůli hlučnosti a emisím do zahraničí létat. Navíc na nich přibývá různých poruch, kvůli kterým se jednotlivé lety zpožďují a prodražují. Naposledy uvízl minulý týden letoun Tu-154 s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou v Mauretánii. Původní harmonogram počítal s pořízením nových strojů od firem Boeing či Airbus za čtyři miliardy korun do dvou let, ministerstvo obrany ještě minulý týden tento plán potvrdilo. Podle premiéra však přibývající závady ukazují, že by to byl hazard. "Myslím, že by na nás byla velká zodpovědnost, kdyby se stala nějaká havárie," uvedl.

Nejnovější zprávy

 • Platnost zbrojních průkazů pravděpodobně zůstane desetiletá

  23.10.2020

  Platnost zbrojních průkazů pravděpodobně zůstane desetiletá. Nezkrátí se na polovinu, jak navrhovala vláda v novele zbraňového zákona. Právo mít zbraň bude zákonem výslovně zaručeno. Schválila to Sněmovna. Novelu, která zavede do českého práva kvůli sporné zbraňové směrnici EU nové kategorie zbraní, nyní dostane k projednání Senát. Poslanci do novely vložili ustanovení, podle něhož "právo nabývat držet a nosit zbraň je zaručeno za podmínek stanovených tímto zákonem". Ustanovení je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU.

  Nová pravidla mají na rozdíl od původního vládního návrhu umožnit používat tlumiče hluku výstřelu a zaměřovače pro noční vidění, které nyní patří mezi zakázané doplňky zbraní. Poslanci také zjednodušili způsob likvidace zbraní nebo jejich prezentaci při výstavních či prodejních akcích. Norma má umožnit vystavování a přepravování zbraní při kulturně-historických akcích, například při ukázkách historických zbraní během průvodů nebo rekonstrukcí bitev. Novela má také jednoznačně umožnit biatlonistům a biatlonistkám viditelné nošení jejich zbraní během jejich závodů. Zákon má také zavést požadavky na střelnice. Úřady, do nichž je vstup se zbraní zakázán, by musely mít trezory pro jejich uložení.

  Dosavadní kategorie zbraní se podle vládního návrhu rozšíří o dvě nové. Budou do nich spadat legálně vlastněné zbraně, u nichž například majitelé dosud neměli ohlašovací povinnost, a nemusely tak být zaregistrovány. Týká se to například historických, znehodnocených nebo plynových zbraní, které budou nově spadat do přísnější kategorie. Kolik takových zbraní budou muset jejich majitelé nově zaregistrovat, podle podkladů není jasné. Jejich počty se odhadují na desetitisíce až statisíce.

 • Studenti v New Yorku zahrají Janáčka, koncert bude online

  23.10.2020

  V New Yorku se dnes (v sobotu po půlnoci SELČ) uskuteční koncert studentů a pedagogů prestižní americké hudební akademie věnovaný českému skladateli Leoši Janáčkovi. Projekt, který iniciovalo České centrum New York, je součástí každoroční přehlídky vážné hudby Mannes Sounds. Kvůli pandemii covidu-19 bude letošní koncert, jindy tradičně připravený pro Českou národní budovu v New Yorku, pouze online. Janáčkova díla zahrají studenti a pedagogové hudební akademie Mannes School of Music univerzity The New School. Skladby budou prokládány verši Janáčkových současníků Jaroslava Vrchlického a Otokara Březiny. Zahájení akce je plánované na 19:00 místního času (01:00 SELČ).

  "Vzdáme společně poctu skvělému českému skladateli Leoši Janáčkovi, oslavíme jeho život skrze jeho hudbu. Zatímco jsme všichni doufali, že vás budeme opět moci přivítat v historické České národní budově na Manhattanu, jsme i takto rádi, že budeme moci koncert předvést online," uvedla umělecká ředitelka Mannes Sound Festival Pavlina Dokovska. Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina koncert označil za vyvrcholení programového roku, který byl věnován Janáčkovi.

 • NATO chce chránit družice, země schválily vznik vesmírného centra

  23.10.2020

  Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

  Podle českého velvyslance při alianci Jakuba Landovského by v budoucím aliančním centru vesmírných operací mohli najít uplatnění i čeští experti. "Na to, že je Česká republika zemí střední velikosti, tak je schopna dát dohromady dost nadstandardní expertízu v oblasti vesmíru," řekl českým novinářům ambasador, podle něhož například české vojenské zpravodajství dokáže od letoška vyhodnocovat satelitní snímky.

 • Plaga žádá učitele, aby poučili děti, omluvil se za další omezení

  23.10.2020

  Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal učitelky a učitele ve školách, aby své žáky před nadcházejícími podzimními prázdninami poučili o nezbytnosti dodržování opatření ke zvládnutí epidemie covidu-19. Současně se omluvil za současnou situaci, Česko podle něj čekají náročné týdny. Ministr to uvedl v dopise, který odeslal do škol a ČTK ho má k dispozici. Pedagogové a školáci se při vyučování na dálku "potkají" před prázdninami už jen v pátek, po víkendu je čeká letos výjimečně kvůli koronaviru celý týden volna. Poté zřejmě bude kvůli nepříznivé epidemické situaci distanční výuka pokračovat.

  "Mrzí mě, že jsme jako vláda neudělali včas dostatečná opatření, aby k současné situaci nedošlo. Omlouvám se, že zavádíme další omezující opatření, ale jsou v tuto chvíli skutečně nezbytná," uvedl Plaga v dopise pedagogům. Ministerstvo pro děti připravilo letáky, které jim mají pomoct pochopit, že jsou kvůli epidemii covidu-19 ohrožené životy lidí a hrozí přeplnění nemocnic. Plaga v dopise učitelům také poděkoval za nasazení, se kterým přistupují ke své práci.

 • Ode dneška začíná v Bavorsku platit nutnost testů pro pendlery z ČR

  23.10.2020

  V Bavorsku dnes začíná platit povinné testování lidí, kteří do země dojíždějí za prací či za studiem z rizikových oblastí, tedy i z České republiky. I když povinnost negativního testu začíná platit již od pátku, pendleři budou mít na podstoupení prvního rozboru sedm dní, opakovat ho pak budou muset jednou týdně. Testy budou pro zahraniční pracovníky bezplatné, náklady bude hradit bavorská vláda. V Bavorsku budou uznávány i české testy, uvedl na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

  Novou povinnost pro pendlery z rizikových oblastí ve středu ohlásil bavorský premiér Markus Söder. Rozhodnutí bavorské vlády zdůvodnil tím, že je nezbytné, pokud mají být udrženy otevřené hranice. V posledních dnech Söder opakovaně přirovnával rychlost šíření koronaviru v Česku k explozi. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka za podstatné označil fakt, že hranice zůstávají otevřené a že výjimky pro pendlery nadále platí.

 • Pobyt vojenských zdravotníků v Česku projednají poslanci v úterý

  23.10.2020

  Pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku budou poslanci schvalovat v úterý odpoledne. Sejdou se kvůli svolané mimořádné schůzi. Vláda navrhuje, aby mohlo přicestovat na pomoc s epidemií nového koronaviru až 300 lidí. Mohli by v České republice působit až 90 dnů. Na řádné schůzi se poslanci nyní scházejí vzhledem k epidemii opět v polovičním počtu. V úterý by to platit nemělo. Ke schválení pobytu cizích vojáků v Česku jsou nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101 z nich.

  Působení skupiny armádních lékařů a zdravotníků už nabídly po české žádosti Spojené státy. Tým lékařů Národní gardy má mít 28 členů. Jde o praktické lékaře se zkušenostmi s covidem-19. Dorazit by měli koncem příštího týdne, působit budou ve Vojenské ústřední nemocnici ve Střešovicích, odkud budou povoláváni k úkolům podle pokynů ministerstva zdravotnictví.

 • Denní nárůst nových případů covidu v Česku přesáhl podruhé 14.000

  23.10.2020

  Denní nárůst nových případů koronaviru v Česku přesáhl podruhé od začátku epidemie 14.000. Ve čtvrtek laboratoře zaznamenaly 14.151 nakažených, zhruba o 800 méně než v rekordní středu. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 webu ministerstva zdravotnictví 4777 lidí, z toho 735 ve vážném stavu.

  Od 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo celkem potvrzeno zhruba 223.000 případů covidu-19. Aktuálně nemocí trpí téměř 134.000 lidí. Většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale v posledních dnech prudce roste. Jen od začátku tohoto týdne se počty hospitalizovaných, včetně vážných případů, zvýšily shodně zhruba o čtvrtinu. Zemřelých s onemocněním covid-19 přibylo od začátku týdne 355.

  V tomto týdnu laboratoře provedly také dosud nejvíce testů za jeden den, ve středu jich evidovaly přes 44.000. Rekordní byl ve středu i podíl lidí pozitivně testovaných na nemoc covid-19, dosáhl téměř 34 procent. Kvůli rychlému šíření nákazy je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Kromě nejnutnějších cest ale mohou lidé vyrazit třeba také do přírody či na chaty. Setkat se mohou pouze dva lidé, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti.

 • Opozice a Hamáček vyzývá Prymulu k rezignaci kvůli fotkám od restaurace

  23.10.2020

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) ztratil kvůli nedodržení vládních nařízení veškerou důvěryhodnost. Nemůže proto pokračovat jako ministr, uvedl v prohlášení zaslaném ČTK. Podle fotografií Blesku byl ministr ve středu pozdě večer navzdory platnému zákazu v restauraci. Podle Hamáčka je to pohrdání vůči tisícům lidí v první linii, kteří pracují v boji proti pandemii a zachraňují životy. "Navíc ignorovat nošení roušky je absolutní výsměch občanům naší republiky, je to jednoznačně neomluvitelné selhání. Je nemožné, aby vládu a vládní koalici reprezentovali lidé, kteří nerespektují vládní nařízení," uvedl Hamáček.

  Jaroslav Faltýnek se omluvil za to, že se setkal s Prymulou v uzavřené restauraci. Uvedl, že schůzka se uskutečnila ve středu a že jde o jeho chybu. S majitelem restaurace se, jak řekl, zná. S Prymulou probíral misi vojenských zdravotníků ze Spojených států. "Omlouvám se za to, že jsem narušil důvěru, že jsem poprosil pana ministra, abychom se potkali v uzavřené hospodě," uvedl Faltýnek.

  Opoziční politici mluví v té souvislosti na sociálních sítích o pokrytectví a papalášství kvůli porušení pravidel, která kabinet vyžaduje po všech občanech kvůli epidemii koronaviru. "Denně umírají lidé. Zdravotníci se na pokraji vyčerpání starají o nemocné. Tisíce domácností řeší, z čeho budou vůbec žít. A v takové situaci ministr zdravotnictví poruší všechna myslitelná pravidla. Pane Prymulo, rezignujte," uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Také šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval Prymulu k omluvě a okamžité rezignaci. Vláda podle něj nemůže mít důvěru lidí v koronavirové krizi, protože je evidentně součástí problému, nikoliv řešení.

 • Evropská liga - výsledky

  23.10.2020

  Fotbalisté Liberce vstoupili do základní skupiny L Evropské ligy výhrou 1:0 nad Gentem. Belgický celek měl sice v zápase úvodního kola mnohem více šancí, ale gól dal pouze v 29. minutě domácí útočník Júsuf Hilál. Kvůli koronavirovým omezením v Česku se hrálo bez diváků. Slovan Liberec se v dalším utkání skupiny za týden představí na půdě Crvené zvezdy Bělehrad. Liberec hraje skupinu pohárů popáté v historii a poprvé po čtyřech letech.

  Fotbalisté Slavie v úvodním utkání základní skupiny C Evropské ligy prohráli na hřišti Beer Ševy 1:3. Příští čtvrtek Slavia přivítá doma Leverkusen, za který hraje momentálně zraněný český reprezentant Patrik Schick.

  Fotbalisté Sparty vstoupili do základní skupiny Evropské ligy porážkou 1:4 s Lille. O vítězství vedoucího celku francouzské ligy na Letné rozhodl hattrickem Yusuf Yazici, čtvrtý gól přidal Jonathan Ikoné. Za domácí, kteří hráli v oslabení po vyloučení Ladislava Krejčího mladšího, krátce po přestávce vyrovnal Bořek Dočkal. Letenští kvůli reprezentační pauze a následnému přerušení české ligy kvůli koronaviru nastoupili k prvnímu zápasu od 3. října a bylo to znát.

 • Počasí

  23.10.2020

  Zataženo až oblačno, nejvyšší denní teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.