Premiéři ČR a Rumunska mají zájem o rozvoj vzájemného obchodu

Zájem o další rozvoj vzájemné obchodní výměny dal v pondělí najevo český premiér Vladimír Špidla na setkání se svým rumunským protějškem Adrianem Nastasem. Ujistil ho rovněž o podpoře ČR při vstupu do EU. Šéf českého kabinetu zahájil dopoledne dvoudenní návštěvu Rumunska, jejímž cílem je upevnění politických i hospodářských vztahů. Špidla po jednání s Nastasem ocenil na tiskové konferenci pokrok, kterého dosáhlo Rumunsko na cestě do Evropské unie, a ujistil, že Česká republika tuto integraci podporuje. "Jsme připraveni poskytnout i své znalosti a zkušenosti z přibližovacího procesu... Je to proces komplikovaný a myslím si, že jsme schopni přispět dobrou radou," prohlásil. Bukurešť si vytyčila za cíl stát se členem unie v roce 2007.

Vývoj vzájemného obchodu Špidla hodnotil pozitivně. "Ačkoliv náš obchodní obrat za poslední dobu vzrostl třikrát, což je vynikající číslo, je zřejmé, že potenciál zdaleka není vyčerpán a že se otevírají velmi zajímavé možnosti v budoucnu," konstatoval.

Český premiér novináře informoval, že se šéfem rumunského kabinetu hovořil i o případu českého podnikatele Františka Příplaty, který je v Rumunsku obžalován z účasti na vraždě místního odboráře Virgila Sahleana v roce 2000 a z ošizení rumunského státu. Zdůraznil, že tento případ je třeba vyřešit rychle a spravedlivě.

Zmínil se rovněž o tom, že letos uplyne 85 let od navázání diplomatických vztahů mezi ČR a Rumunskem. Připomněl také, že tato země byla jediným členem Varšavské smlouvy, který se v roce 1968 nezúčastnil vojenské intervence v Československu.

Rumunský premiér ocenil, že Rumunsko bude mít i nadále při vstupu do EU podporu ČR, která se k 1. květnu letošního roku stane členem unie, a její zkušenosti tak budou velmi cenné. Špidla vyjádřil politování nad smrtí rumunských občanů, kteří se stali oběťmi nedávného krvavého atentátu v Madridu.

Odpoledne přijal českého premiéra rumunský prezident Ion Iliescu a po něm i předseda Poslanecké sněmovny rumunského parlamentu Valer Dorneanu.

U příležitosti Špidlovy návštěvy byla v Bukurešti slavnostně otevřena přípravná kancelář agentury Czechtrade. Ve Špidlově doprovodu jsou i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a ministr zemědělství Jaroslav Palas, kteří měli odpoledne zvláštní program a vedli separátní jednání se svými rumunskými protějšky. Po nich oba odjeli do Prahovského regionu, kde navštíví místní vinařský závod a budou hovořit se zástupci místních firem.

V úterý se Špidla mimo jiné setká s představiteli české menšiny v Rumunsku a vystoupí na česko-rumunském podnikatelském fóru. Večer odletí premiér v doprovodu ministrů Urbana a Palase a početné delegace podnikatelů do makedonské metropole Skopje.