Prezident Klaus není se zákonem o registrovaném partnerství příliš spokojen

Prezident Václav Klaus není příliš spokojen s podobou zákona o registrovaném partnerství. Vyplývá to z jeho pondělního vyjádření. Normu o soužití homosexuálů schválila sněmovna i Senát, do 16. února se k ní má vyjádřit hlava státu. Pokud by prezident zákon ve stanovené lhůtě nepodepsal a ani nevetoval, začal by platit po svém vyjití ve sbírce zákonů. Takto přistoupil Klaus k několika sporným normám. "Musím říci, že jednou věcí je filozoficko-společenská debata, kterou lidé vedou. Druhou věcí je přečíst si zákon - a to musím říct, nevěřím svým očím, nevěřím, že můžou legislativní rady vlády a legislativní rady parlamentu takovou věc vůbec pustit mezi lidi," řekl Klaus. Dodal, že "termín podpisu nebo nepodpisu tohoto zákona je příští čtvrtek".

Prezident se již několikrát vyjádřil tak, že registrované partnerství nepodporuje. Média spekulují o tom, že svůj podpis pod normu nepřipojí. O její podepsání ho minulý týden poprosili dopisem zástupci Gay a lesbické ligy. Podle nich se zákon snaží vyjít vstříc "potřebám a přáním lesbických žen, gayů, jejich přátel, příbuzných a podporovatelů z řad široké veřejnosti".

Mluvčí ligy píší, že norma odděluje partnerství od manželství, klade ale důraz na věrnost a vzájemnou péči partnerů. Podle ligy by se schválením partnerství Česko zařadilo mezi nejvyspělejší demokratické země světa. Zástupci organizací homosexuálů a lesbických žen doufají, že prezident normu vetovat nebude a umožní jí platnost i bez svého podpisu. Podle říjnového průzkumu s partnerstvím souhlasilo 62 procent Čechů a Češek.