Prezident Zeman vyzval lidi, aby se očkovali proti covidu-19

Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství vyzval všechny občany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Lidé by podle něj neměli poslouchat výzvy k nenošení roušek a k chování, jako by epidemie neexistovala. Neměli by také podléhat pokušení a vyzývat k dalšímu rozvolňování opatření, i když by to možná bylo populární. Zeman své letošní poselství označil za smutné kvůli epidemii, očkování ale považuje za "svítání na obzoru". Za práci při letošní epidemii covidu-19 poděkoval prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství ze zámku v Lánech zdravotníkům, hasičům, policistům a vojákům. Ocenil i kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle něj bojuje, zatímco jiní pouze mluví.

Epidemie covidu-19 zanechala výrazné stopy na výkonnosti české ekonomiky, řekl prezident Zeman. Většina problémů se podle něj týká sektoru služeb. Jádro ekonomiky, za které považuje průmysl, stavebnictví a zemědělství, zůstalo téměř nedotčené, míní. Zeman ocenil vládu za to, že při epidemii našla odvahu zadlužit Česko. "Tyto dluhy jsme investovali do pomoci firmám, které by jinak mohly zkrachovat," uvedl. Vyslovil se pro to, aby stát po krátkodobé a dočasné pomoci začal v budoucnosti nabízet pomoc především prostřednictvím dlouhodobých úvěrů se zvýhodněnou úrokovou sazbou, odloženou dobou splatnosti a státní garancí.

Především výzvu k občanům, aby se očkovali proti covidu-19, ocenili v dnešním vánočním poselství prezidenta Miloše Zemana další politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK napsal, že je stejně jako hlava státu přesvědčen, že očkování je nadějí na návrat do normálního života. Nevládním politikům podle ankety ČTK vadily prezidentovy útoky na média či opozici, ale i nekritický postoj k činnosti vlády při pandemii.

Analytici hodnotí Zemanův projev s výhradami, služby jsou zásadní S výhradami hodnotí analytici oslovení ČTK vánoční projev prezidenta Miloše Zemana, podle něhož zůstalo po epidemii covidu-19 jádro tuzemské ekonomiky, tedy průmysl, stavebnictví a zemědělství, téměř nedotčené. Upozorňují na to, že výrazně zasažený sektor služeb je pro českou ekonomiku naopak velmi významný. "Zeman má naprostou pravdu, jen mluví o ekonomice asi 100 let zpět. I přes mírný pokles příspěvku globalizace k ekonomickému růstu nadále platí, že čím vyspělejší země, tím vyšší podíl služeb na úkor zemědělství a těžby," řekl ČTK Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. V celé EU je podíl průmyslu 24 procent, v ČR naproti tomu 37 procent. "Rámcově lze s prezidentovým pohledem souhlasit, ovšem s několika 'ale', uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Dopadů koronavirové krize podle něj nejsou vedle služeb ušetřeny ani jiné sektory.