Prezidenti Obama a Medveděv v Praze podepsali novou smlouvu START

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv na Pražském hradě podepsali novou smlouvu START zpřísňující omezení jaderných arzenálů. Obě země mají do sedmi let omezit počet hlavic na 1550. Neměly by také mít více než 700 rozmístěných nosičů atomových zbraní. Dohoda, která musí být ještě v obou zemích ratifikována, je součástí Obamovy snahy o jaderné odzbrojení. Podle amerického prezidenta je podpis dohody v Praze historickým momentem. Oba státníci poděkovali České republice za to, že hostila ceremoniál podpisu nové smlouvy START. Obama zdůraznil, že ČR je blízký spojenec a přítel USA. Podle Medveděva čeští organizátoři akce odvedli skvělou práci. Podle některých informací si Obama jako místo podpisu nové smlouvy o snížení počtu jaderných zbraní vybral Prahu právě proto, že zde před rokem slíbil cestu k bezjadernému světu. Na následné tiskové konferenci Obama prohlásil, že USA se nezbaví jaderných zbraní, dokud je mají jiné země. USA a Rusko však podle něj chtějí dát impuls ke snižování jaderných arzenálů.

Americký prezident také uvedl, že věří, že se mezinárodní komunitě podaří uvalit silné sankce na Írán již letos na jaře. Západ se obává, že Teherán vyvíjí jaderné zbraně, země to odmítá. Ruský prezident k tomu řekl, že Írán nereaguje na konstruktivní návrhy ohledně svého jaderného programu. Není proto vyloučeno, že OSN znovu tento problém posoudí. Sankce samy o sobě problém neřeší, ale někdy jsou nevyhnutelné, řekl Medveděv. Ten je podle svých slov připraven spolupracovat s USA na řešení problému protiraketové obrany. Rozpory existují, ale je vůle se jimi zabývat, řekl ruský prezident a připomněl, že Moskva se rozhodla doprovodit novou smlouvu START jednostranným prohlášením, v němž si vymiňuje právo odstoupit od smlouvy v případě, že americký protiraketový štít naruší rovnováhu strategické výzbroje. Dodal však, že věří v dohodu.

Po tiskové konferenci Obama a Medveděv usedli na Pražském hradě ke slavnostnímu obědu, na který je pozval jejich hostitel Václav Klaus. Oběd za účasti desítek hostů - vrcholných diplomatů USA a Ruska i české politické špičky, byl naplánován jako poslední bod pražského summitu USA-Rusko. Dmitrij Medveděv po něm z Česka odcestoval zpět do Moskvy.

Barack Obama v Praze zůstává do pátku, kdy ho čeká bilaterální jednání s Klausem. Večer se americký prezident setkal s politiky 11 zemí bývalého východního bloku v bubenečské rezidenci amerického velvyslance. Ujistil je o tom, že ani po podpisu nové smlouvy s Ruskem se nijak nemění americký přístup k tomuto evropskému regionu.