Při nehodě českého autobusu v Rakousku čtyři mrtví a 45 raněných

Čtyři lidé zahynuli a 45 dalších utrpělo zranění při nehodě českého autobusu, který havaroval dnes časně ráno nedaleko dolnorakouského Schremsu v okrese Gmünd. Autobus vezl 47 klientů a zaměstnanců ústavu sociální péče ve Stodu u Plzně z pobytu v Chorvatsku, dále byli ve voze dva řidiči a majitel cestovní kanceláře. Na místo neštěstí bylo vysláno 21 hasičských vozů s 95člennou posádkou a 41 vozů záchranné služby. Přiletěly také dva vrtulníky. Na místo dorazili pracovníci českého konzulárního úřadu ve Vídni. Premiér Mirek Topolánek vyjádřil rodinám obětí upřímnou soustrast a účast s raněnými, o osudu obětí se nechává pravidelně informovat českými diplomaty. Podle informací Rakouského červeného kříže je stav zraněných stabilizovaný, rozvezeni byli celkem do osmi nemocnic.

Podařilo najít dva zapisovače jízdy, které nesou informace o havárii. Autobus podle nich jel 80kilometrovou rychlostí a jeho řidiči se střídali podle předpisů. Rakouský policista na místě nehody ČTK řekl, že v době havárie byla na silnici mlha. Řidič autobusu se podle nepotvrzených informací zřejmě lekl srny, která stála na kraji vozovky, a strhl řízení. Autobus se dostal do smyku, narazil do stromu a zřítil se ze svahu, kde zůstal ležet na střeše. Podle prvních údajů autobus zatlačilo ke straně vozovky předjíždějící osobní auto, to ale policista nepotvrdil.

Češi umírali na silnicích i doma. Během tragického víkendu zemřelo na silnicích 12 lidí, což je zřejmě nejhorší statistika od zavedení nového silničního zákona letos v červenci. Vyplývá to ze statistik policie a informací ČTK. Například na silnici mezi Dobřany a Chlumčany na Plzeňsku přejelo v noci na dnešek vozidlo šestačtyřicetiletého muže, který ležel na zemi. Vedle něj byla položená koloběžka. Muž byl mrtvý. Auto odjelo. Zatím však není jasné, zda nebyl muž již mrtvý předtím. Tragická nehoda, při které zemřel čtrnáctiletý chlapec a patnáctiletá dívka, se stala v Jablonci nad Nisou. Podle policie havárii zavinil sedmadvacetiletý řidič automobilu, v němž obě děti seděly. Na Palackého ulici ve čtvrti Mšeno jel nepřiměřeně rychle, v mírné pravotočivé zatáčce dostal smyk a pravým bokem svého vozu skončil na zdi do domu.