Programové prohlášení vlády: Prioritami jsou stabilizace veřejných financí či orientace na EU a NATO

Stabilizace veřejných financí, orientace na Evropskou unii a NATO nebo penzijní reforma. To jsou hlavní priority vlády Petra Fialy (ODS). Vyplývá to z programového prohlášení, které kabinet v pátek zveřejnil. Mezi klíčové oblasti pak vláda řadí také vzdělávání, podporu svobodného trhu, životní prostředí, bydlení, digitalizaci či vědu a výzkum. Zaměří se i na modernizaci státní správy a chce se postarat o zlepšení politické kultury. V dopravě si pak stanovila ambiciózní cíl postavit 200 kilometrů dálnic. Vláda slibuje v programovém prohlášení i zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Chce také zmodernizovat správu voleb. Své plány označuje vláda za velice ambiciózní. „Ale víme, že je třeba začít je naplňovat co nejdříve. Naše země si už nemůže dovolit žádná další zpoždění,“ stojí v prohlášení. Kabinet chce být otevřený a transparentní a hájit zájmy všech občanů.

Zásadní změny v oblasti veřejných financí plánuje kabinet dotáhnout přibližně v polovině svého mandátu, aby byly účinné od roku 2024. „Chceme stát, který nežije na dluh, který je chytrý, efektivní a úsporný,“ píše vláda v programovém prohlášení. Cestu ke stabilitě vidí v reformě výdajů státu, ne ve zvyšování daňové zátěže. Pětikoalice chce i stát, který patří do demokratické Evropy a prosazuje hodnoty svobody a demokracie. Soustředit se chce i na bydlení, vzdělávání a to, aby lidé měli jistotu důstojného života ve stáří.

Zahraniční politika České republiky se bude opírat o ukotvení v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO) a dobré vztahy se sousedními státy. Česko musí být podle vlády aktivním členem EU a NATO. "Budeme klást důraz na stabilní partnerství s demokratickými zeměmi po celém světě, na ochranu lidských práv a demokracie a prosazování českých ekonomických zájmů a evropských hodnot ve světě," uvádí kabinet. Členství v EU považuje za klíčové, v bloku je zásadní zachovat volný pohyb lidí, služeb, zboží a kapitálu a principy subsidiarity a proporcionality.

Vláda v úvodu dokumentu uvádí, že se bude muset vyrovnat i s řadou jevů, které přichází zvnějšku. "Z významné části jsou také neblahým důsledkem řady rozhodnutí vlády minulé. Jde o vysokou inflaci, epidemii covidu-19 i důsledky energetické krize," shrnuje prohlášení klíčové aktuální úkoly, o kterých hovoří vládní politici už od svého prosincového jmenování.

52stránkový dokument, který je přístupný na webu vlády, vychází z dříve schválené koaliční smlouvy. Lídři vládní koalice o obsahu jednali v posledních dnech i se zástupci tripartity. Vláda požádá poslance o důvěru ve středu 12. ledna, ve sněmovně má většinu 108 hlasů.