Projekt o migrantkách získá cenu Zlatá hvězda od Evropské komise

Ocenění Zlatá hvězda 2006, které uděluje Evropská komise za propagaci aktivního občanství v EU, získá i český projekt. Dvouletý program zaměřený na migrantky zorganizovalo sdružení Evropská kontaktní skupina v ČR (EKS). Jeho zástupkyně cenu převezmou 28. září při slavnostním ceremoniálu v Bruselu.

Projekt se uskutečnil v letech 2004 a 2005. Prostřednictvím migrantek chtěl přispět ke zvýšení tolerance k přistěhovalcům a ke zlepšení jejich integrace. Zúčastnilo se ho přes 120 žen z 33 zemí, které dlouhodobě žijí v Evropě. Zapojily se do něj příslušnice etnických menšin, přistěhovalkyně i žadatelky o azyl. Výsledkem projektu se stalo memorandum, které obsahuje návrhy na zlepšení integrace ve státech EU. Vychází ze zkušeností migrantek se vzděláváním a s přístupem k sociálním a zdravotním službám v zemích pětadvacítky. Doporučení ke zlepšení situace obdržely evropské instituce, určeno je i samosprávám. Na projektu s EKS spolupracovaly organizace z Holandska a Belgie, česká Organizace pro pomoc uprchlíkům, Centrum pro otázky migrace a sdružení Berkat.

Evropská kontaktní skupina v ČR je nezisková organizace. Zaměřuje se zkoumání dopadů ekonomických a společenských změn na ženy. Snaží se přispět k jejich lepšímu uplatnění a vyšší zaměstnanosti. Podporuje činnost ženských organizací.