Průmysl v říjnu klesl o 4,9 procenta, opět je důvodem hlavně výroba aut

Český průmysl sice v říjnu dále klesal kvůli nedostatku komponent v automobilovém průmyslu, nyní se však v tomto ohledu situace mírně zlepšuje. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Za celý rok odhadují růst k devíti procentům. Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent.

Tahounem poklesu byla i nadále kolabující výroba motorových vozidel, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Většina průmyslových odvětví hlásí růst výroby, nicméně produkce motorových vozidel meziročně propadla o 32,9 procenta a vzhledem k váze tohoto odvětví klesla průmyslová výroba jako celek. Na automobilový průmysl dopadá nedostatek potřebných komponent, zejména čipů.

Stavební výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 3,7 procenta ze zářijových tří procent. Ceny ve stavebnictví dále rostou. "V mnohých případech banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace. V lepším případě se lidé stěhují do rozestavěných a nezkolaudovaných domů. V horším případě jsou rozestavěné domy neobyvatelné a rodiny jsou nuceny je prodat, protože si nemohou dovolit splácet hypotéky a k tomu ještě platit nájemné," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Výsledky zahraničního obchodu za říjen zklamaly očekávání analytiků, se slabším výkonem je nutné podle nich počítat i v dalších měsících. Růst české ekonomiky bude zahraniční obchod spíše zpomalovat, než by pomáhal v oživení. Problémy s dodávkami či zdražováním surovin by se mohly zlepšit ve druhé polovině příštího roku, kdy by se mohla vylepšit i obchodní bilance. Zahraniční obchod ČR skončil v říjnu podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve schodku 18,2 miliardy korun, podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské to byl druhý nejhorší výsledek letošního roku. Ekonomové předpokládali schodek kolem 14 miliard korun.