První obnoveným autobusovým spojem do Německa odjelo 13 lidí

Z pražské Florence odjel první autobus obnovené pravidelné linky do Německa. Spojem RegioJetu cestovalo z Prahy do Drážďan a Berlína 13 lidí, převážně cizinců. Jde o první obnovený spoj po zákazu mezinárodní dopravy kvůli pandemii koronaviru. Ostatní velcí dopravci s obnovením linek do zahraničí vyčkávají. Zákaz mezinárodních autobusových i železničních spojů pro cestující platil v Česku od 14. března, dopravci kvůli tomu museli zrušit desítky spojů. Na začátku minulého týdne vláda rozhodla, že mezinárodní dopravu znovu povolí od 11. května.

Jednou z cestujících byla Karolína, která v Německu žije a hraje stolní tenis. Současnou pandemii ovšem trávila u rodičů v Česku. "Čekala jsem, až se situace trochu uvolní a mohla se v klidu vrátit do Německa. Cestu zpátky do Česka zatím neplánuji," řekla před odjezdem ČTK. K cestě do Německa ji přesvědčila i možnost návratu k tréninku, ještě předtím počítá s povinnou karanténou. Vedle toho RegioJet plánuje obnovení další autobusové linky z Brna do Vídně. Ta by měla začít fungovat od pondělí.

Pro Leo Express jsou klíčová spojení do Polska a na Slovensko. Obě země však zatím nepovolují vstup cizinců do země. Dopravce chce po uvolnění tamních zákazů prodloužit do těchto zemí své spoje mezi Prahou a Ostravou. Podmínky pro cesty do zahraničí jsou stejné jako v případě individuální dopravy. Na hranicích tak bude policie u cestujících kontrolovat podmínky pro cesty do a ze zahraničí. Lidé se musí při návratu do vlasti prokázat negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.