Rath nemá důkazy o korupci na svém úřadě, čeká na postoj Pharmosu

Ministr zdravotnictví David Rath nemá důkazy o korupčním chování některého pracovníka svého úřadu při uzavírání smluv na dodávku léků. Na schůzce se zástupci společnosti Pharmos chce proto slyšet, oč tato firma opírá své podezření z úplatkářství. Předseda představenstva firmy Pharmos už podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Chci jasnou odpověď, zda podezírají někoho z ministerstva zdravotnictví. Pokud ano, pak chci slyšet, koho, za jaké chování a oč své tvrzení opírají," řekl ministr novinářům. Zástupci společnosti mu prý už poslali dopis, v němž popírají, že z korupce podezírají někoho z ministerstva zdravotnictví. "Z naší strany jsem nenašel nic, co by mě v tuto chvíli opravňovalo k ráznému zákroku na ministerstvu zdravotnictví," dodal Rath. Dříve uvedl, že pokud mu firma důkazy o korupci na ministerstvu zdravotnictví nepředloží, podá na její vedení trestní oznámení.

Čtyři distributoři přestali před dvěma týdny zásobovat tři fakultní nemocnice léky kvůli dluhům. Bulovka, Thomayerova a brněnská "svatá Anna" jim prý dluží asi 400 milionů korun. Minulé pondělí dodávky obnovil jen Pharmos. V pátek ale oznámil, že je kvůli podezření na korupci v návrzích smluv dnes zase zastaví.

Podle středečního vydání Lidových novin měly skončit na účtech soukromých subjektů v souvislosti s uzavřením smluv o dodávkách léků až 30 milionů korun. Smlouvy na podíly z obchodů s nemocnicemi Pharmosu údajně předložili zástupce soukromé společnosti Pharmakon Miloš Brouček a lobbista Roman Bujakowski, kteří se vyjednávání na ministerstvu zdravotnictví účastnili. Pharmakon uvedl, že informace jsou nepravdivé a cílem jejich zveřejnění bylo poškození ministerstva i firmy.

Rath řekl, že o firmě Pharmakon nikdy neslyšel a považuje za nesmyslné a nelogické, aby jeho úřad využíval nějakého prostředníka. Zdůraznil, že ministerstvo komunikovalo s distributory přímo, spíše jsou podle něj podivné praktiky některých třetích subjektů. "Možná jde o nějaké vykuky, kteří se chtějí na celé situaci přihřát a využít této nestandardní situace, že distributoři přestali dodávat léky," poznamenal.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml, který s Pharmosem o dodávkách léků jednal, v Lidových novinách připustil, že Bujakowského zná. "Znám ho už více než rok z parlamentu, ze společenských akcí, párkrát jsem s ním hrál šachy," uvedl. Má pocit, že lobbista této známosti zneužil. Od začátku si prý myslel, že Bujakowski jedná za Pharmos. Pro ministerstvo prý lobbista nikdy nepracoval.

Autor: Peter Gabaľ