Rath: Po jmenování ministrem opustím funkci prezidenta ČLK

První náměstek ministra zdravotnictví David Rath opustí funkci prezidenta České lékařské komory (ČLK) v okamžiku, kdy ho prezident jmenuje ministrem zdravotnictví. Rath to v neděli řekl v diskusním pořadu Sedmička televize Nova. Právě neslučitelností obou funkcí odůvodňuje prezident Václav Klaus, proč ho odmítl ministrem jmenovat. "V okamžiku, kdy mě případně pan prezident jmenuje, tak se vypořádám s funkcí prezidenta komory nejspíš tím způsobem, že ji ukončím v co nejkratší možné době, to znamená v horizontu minut či hodin po jmenování," uvedl Rath. Na doplňující dotaz pak upřesnil, že funkci ukončí určitě.

Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK řekl, že pokud chce Rath prezidentovi prostřednictvím premiéra něco sdělit, "určitě cestu zná". Prezident podle Hájka nemůže "reagovat na mediální výroky, zvláště ne pak pana Ratha." Rath tento týden napsal čestné prohlášení, že se tak, jak stanoví ústava a zákon, vzdá po jmenování ministrem všech zapovězených aktivit. V minulých dnech Rath označil prezidenta za vrtošivého staříka, který z něj má mindrák.

Kvůli souběhu apolitické funkce šéfa lékařské komory a politické funkce ve vedení ministerstva odmítli jednat s náměstkem Rathem prezidenti lékárnické a stomatologické komory Lubomír Chudoba a Jiří Pekárek. Stejné stanovisko zaujala i Koalice soukromých lékařů. Také řadě ze 40.000 členů lékařské komory souběh funkcí vadí. Pozastavení funkce, o němž Rath původně mluvil, jim nestačí. Nejsou spokojeni ani s řešením, které Rath prosadil, aby komoru prozatím vedlo představenstvo. Podle komorových řádů by ji měla vést viceprezidentka Helena Fousková, s níž má však Rath spor. Mezi členy stavovské organizace sílí volání po mimořádném sjezdu a změně dosavadního povinného členství v nepovinné.

Rath v Sedmičce uvedl, že v souběžném vykonávání funkce prvního náměstka a prezidenta komory střet zájmů nevidí. Připomněl, že zákon neřeší tento souběh ani v pozici ministra. Je však ochoten vyjít vstříc názorům občanů, z nichž více než polovina v tom střet zájmů vidí, a v okamžiku jmenování ministrem funkci prezidenta ČLK opustit. Pokud by ministrem jmenován nebyl a zůstal by v pozici prvního náměstka, s největší pravděpodobností Rath v čele komory zůstane. "Nechávám s největší pravděpodobností, protože zatím všechny právní analýzy naznačují, že je zbytečné to řešit v pozici prvního náměstka, neb to není člen kabinetu," řekl.

Stínový ministr zdravotnictví ODS a senátor Tomáš Julínek připomněl, že první náměstek je nejvyšší státní úředník a je přesně vyjmenováno, co může dělat. Rath je v několika soukromých firmách. "Nepamatuji v historii, že by některý náměstek před svým jmenováním neopustil tyto funkce," řekl Julínek. Rath má malou soukromou ambulantní praxi. Je jednatelem firem 4R s.r.o. a Paracelsum, s.r.o. Má expertní, konzultační a školicí a další aktivity. V Sedmičce řekl, že již udělal všechny kroky a podepsal příslušné dokumenty, aby střet zájmů vyřešil. "Podepsal jsem dokumenty a moji společníci dali na obchodní soud návrh na zrušení jednatelství. U své fyzicky podnikající aktivity jsem dal na živnostenský úřad ukončení. Je to vyřešeno, jak zákon ukládá," zdůraznil Rath.