Rath: VZP zatím nucená správa nehrozí, souhlasí s kroky k úsporám

Všeobecné zdravotní pojišťovně zatím nucená správa kvůli problémům v hospodaření nehrozí. První náměstek ministra zdravotnictví David Rath to po pondělním jednání s ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou řekl novinářům. "Dohodli jsme se na krocích k úsporám, a tak k vyhlášení nucené správy zatím není důvod," uvedl.

Dluh VZP přesáhl již deset miliard a do konce roku může stoupnout o další dvě miliardy, pokud se okamžitě nezačne s úspornými opatřeními. Zdravotnictvím ročně proteče zhruba 200 miliard. Úspory v řádu stamilionů ještě do konce roku by podle Ratha mělo přinést to, že růst plateb nemocnicím za péči o pacienty od pojišťoven bude ve druhém pololetí pomalejší, než se plánovalo, a doba splatnosti se prodlouží zhruba o deset dní. Ušetřené prostředky půjdou o to rychleji menším soukromým zařízením. Výrazné úspory očekává Rath také ve výdajích na léky. VZP podle dnešní dohody prověří práci svých revizních lékařů, aby přísněji hodnotili požadavky lékařů na některé drahé léky. "Pacientům, kteří nutně potřebují tyto léky a nemohou být bez nich léčeni, omezení péče nehrozí," zdůraznil Rath.

Musílková rozhlasové stanici BBC řekla, že na lékové politice je možné ušetřit kolem pěti miliard korun ročně. S Rathem se údajně domluvila na tom, že pojišťovna bude mít v této oblasti silnou oporu ministerstva. Šéfka VZP očekává, že případné systémové kroky, jež by přinesly další úspory, například návrhy legislativních změn, budou předmětem příštích jednání.