Řekové chtějí při ochraně olympiády i jednotku s českou účastí

Řecko žádá Severoatlantickou alianci, aby při ochraně letní olympiády pomohla nejen letouny s výstražným systémem AWACS, ale také speciální jednotkou zaměřenou na odhalování jaderných, chemických a biologických zbraní, kde mají klíčové postavení čeští experti. ČTK to sdělila Michaela Cvanová z tiskového oddělení vrchního velitelství NATO v Evropě. Neoficiální zdroje v centrále NATO tvrdí, že alianční odpověď teď závisí hlavně na postoji české strany.

Řekové podle Cvanové požádali o mezinárodní prapor CBRN. Páteří této jednotky, specializované na ochranu proti zbraním hromadného ničení a začleněné do aliančních sil rychlé reakce (NRF), je liberecký protichemický útvar, který má v této roli setrvat až do ledna 2005.

Česká republika obdržela ve čtvrtek seznam požadavků, které Řecko zaslalo Severoatlantické alianci a které by mu měly pomoci zajistit ochranu letních olympijských her. ČTK o tom informoval mluvčí českého ministerstva obrany Ladislav Šticha. Seznam požadavků, které Řecko zaslalo alianci, Šticha nechtěl konkretizovat s odůvodněním, že materiál je tajný. Česká republika podle Štichy nemá na pomoc Řecku dostatek peněz, o financování by nyní měly české orgány jednat.