Šanc: Myšlenka multietnického Kosova je v tuto chvíli nereálná

Myšlenka multietnického Kosova je podle bývalého vyslance OSN v Kosovu Iva Šance v tuto chvíli nereálná. "Na model demokracie, který jsme tam zaváděli, tamní společnost nebyla připravena," řekl Šanc ČTK. Krvavé střety, při nichž minulý týden v Kosovu zahynulo 28 lidí a víc než 600 dalších bylo zraněno, jsou podle něj důsledkem nesplněných očekávání tamních obyvatel. "Špatně se řídil ekonomický rozvoj, a z toho potom vyplývá sociální situace a pohled lidí na život," míní Šanc. Za pět let zůstal podle něj ekonomický rozvoj Kosova prakticky na nule. "Očekávání lidí se nenaplnila," podotkl Šanc. Nezaměstnanost se podle něj pohybuje kolem 70 procent, zbylých 30 procent lidí dělá ve veřejné správě, nikoli v produktivní ekonomice. Výroba žádná, mladí lidé bloumají po ulicích, vysedávají v kavárnách a hledají způsob, jak se rozptýlit. Vzdělanější se poohlížejí po možnosti odejít do zahraničí, popsal Šanc.

To jsou podle něj ideální podmínky pro zfanatizování davu, který svou agresivitu zaměří na cíl, který se nabízí, v tomto případě na Srby. Smrt dvou albánských chlapců, kterou údajně zavinili, je podle Šance dost absurdní záminkou násilí. "Mezinárodní policie KFOR situaci absolutně nezvládla," domnívá se Šanc. Příslušníci mezinárodních sil podle něj napětí podcenili a zasáhli až "s křížkem po funuse". Je sice pravda, že z původních 50.000 členů má nyní KFOR v Kosovu necelých 20.000 lidí. Jejich přístup vyhnout se rizikům, se ale ukázal být špatným. Obyvatelé Kosova jsou nespokojeni s působením zahraničních sil a jejich nevole se obrací i proti pracovníkům KFOR, podotkl Šanc.

Šanc pobýval v Kosovu čtyři roky, z toho tři roky jako vyslanec OSN v Gjilanu a Prištině. Loni tam byl jako poradce Rady Evropy pro decentralizaci a reformu veřejné správy. "Usilovali jsme o multietnické Kosovo ..., dalo to spoustu práce, výsledky to ale přinášelo," řekl. Připomněl například své působení v Gjilanu, kde Srbové běžně nakupovali v albánských obchodech nebo pracovali na úřadech a místní Albánci na to byli hrdí. Násilí ale nakonec neušly ani tamní srbské domy a kostel. "Bylo to křehké a je to vniveč," posteskl si Šanc.

Události posledních dní podle něj dávají spíše za pravdu snahám srbského premiéra Vojislava Koštunici vytvořit albánské a srbské kantony. "Reálnějším řešením jsou enklávy a tvrdší režim," myslí si Šanc. Věří, že události minulého týdne změní pohled mezinárodního společenství na celý problém. "Doufám, že to mezinárodní společenství nevzdá a neudělá nad Kosovem kříž," dodal. Při krvavých střetech v Kosovu minulý týden uprchlo z domovů na 3600 Srbů a příslušníků dalších nealbánských národností. Nejméně sedm srbských vesnic, více než 280 domů a 30 srbských kostelů a klášterů bylo vypáleno.