Schillerová vítá dohodu o globální minimální dani

Ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) těší dohoda, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023 podléhat minimální daňové sazbě 15 procent. Nejde podle ní o trestání nadnárodních firem, ale o daňové narovnání a nastavení spravedlivých podmínek pro všechny. Sdělila to ČTK. Dosažení dohody oznámila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Dohoda podle OECD zajistí, aby velké podniky odváděly spravedlivou část daní všude, kde podnikají a vytvářejí zisky. Domluvené změny mezinárodního daňového systému odsouhlasilo 136 zemí a jurisdikcí, jež vytvářejí více než 90 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP). Dohoda se vyjednávala čtyři roky, naposledy se nechalo přesvědčit právě Irsko, Maďarsko a Estonsko.

OECD předpokládá, že státy díky dohodě získají jako celek dodatečné daňové příjmy v hodnotě kolem 150 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč) ročně. Dohoda by měla vést rovněž k přesunu daní v hodnotě přes 125 miliard dolarů do zemí, kde nadnárodní podniky vytvářejí zisky, napsala agentura Reuters.