Schwarzenberg v rakouském tisku proti možné arbitráži kvůli JETE

Kandidát na českého ministra zahraničí Karel Schwarzenberg v rakouském týdeníku Profil kritizoval rakouský záměr žalovat Českou republiku u mezinárodního soudu kvůli jaderné elektrárně Temelín (JETE). Vyslovil se rovněž pro vytvoření společné komise pro přezkoumání sporných záležitostí. V rozhovoru, jenž bude celý zveřejněn v pondělním vydání časopisu a ze kterého v předstihu citovala agentura APA, se Schwarzenberg rovněž ohradil proti odmítání jeho osoby prezidentem Václavem Klausem.

"Téma Temelína bylo v Rakousku vždy spojeno s vnitropolitickými otázkami. Než budou zapojeny mezinárodní rozhodčí soudy, měla by konkrétní výhrady Rakouska prozkoumat společná komise," prohlásil Schwarzenberg podle prvních zveřejněných úryvků rozhovoru. Politik ujistil, že Rakousko bude "rychle a obsáhle informováno o všech relevantních aspektech jaderné elektrárny". Senátor rovněž zdůraznil, že nesdílí skepsi české Strany zelených vůči jaderné energetice. Právě zelení jej přitom na post ministra zahraničí v chystané druhé vládě premiéra Mirka Topolánka navrhli.

Vyjádřil se rovněž ke kritice své osoby ze strany prezidenta Václava Klause, podle něhož Schwarzenberg není vhodným kandidátem na post ministra zahraničí vzhledem ke svým příliš těsným vazbám na Rakousko, kde velkou část života strávil v emigraci. "Skutečnost, že jsem během komunistického panství po desítky let nesměl žít v Čechách, se přece nemůže stát důvodem pro vyloučení z nějakého politického úřadu. To by přece v dnešní Evropě byl velmi zpátečnický postoj," prohlásil Schwarzenberg, jenž pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů, která po komunistickém puči v Československu v roce 1948 odešla právě do Rakouska. Karel Schwarzenberg v alpské republice vlastní dva menší zemědělské a turistické podniky.

Senátor v rozhovoru pro Profil odmítl kritiku českého expremiéra Jiřího Paroubka, podle něhož Schwarzenbergova kvalifikace hoteliéra nemusí být dostatečná pro vedení rezortu zahraničí. Schwarzenberg v rozhovoru ujistil, že se chce jako šéf české diplomacie věnovat vztahům se sousedními zeměmi a především dále pěstovat dobré vztahy se Spojenými státy.