Šéf VW: V Číně by se mohlo vyrábět nejméně 50.000 octavií ročně

Mladoboleslavská Škoda Auto by mohla v Číně vyrábět nejméně 50.000 octavií ročně. Pokud si čínská ekonomika udrží svůj růst, mohlo by to být o hodně více, řekl v rozhovoru pro ČTK generální ředitel německé automobilky Volkswagen Bernd Pischetsrieder. Výroba by měla začít v příštím roce. "Nevím přesně, jaká budou konkrétní čísla. Myslím, že podmínkou pro uvedení takového auta do Číny je výroba nejméně 50.000 aut ročně. Je tu však možnost, že by to ve skutečnosti mohlo být o hodně více," řekl Pischetsrieder. První automobily by mohly opustit výrobní halu na sklonku příštího roku, ale možná již o několik měsíců dříve. "Termín příští rok je z jednoduchého důvodu, že nejdříve potřebujeme zvýšit kapacitu," řekl a dodal, že přesné datum ještě není rozhodnuto a automobilka o všem diskutuje s kolegy z Číny.

Volkswagen počítá, že bude využívat převážně místní odborníky i zaměstnance. Chce je nejdříve zaškolit v evropských pobočkách a poté vyslat do rozšířených čínských závodů. "Například v Ingolstadtu nyní pracuje přibližně 60 až 70 zaměstnanců z Číny," uvedl. Počet všech automobilů prodaných na čínském trhu by podle Pischetsriedera mohl do pěti až šesti let vylétnout z letošních 2,5 milionu na šest milionů ročně. VW předpokládá, že největší růst by měl být právě v oblasti, do které patří i Octavia, tedy relativně velkých, ale cenově dostupných aut. Šéf VW připomněl, že škodovky se již do Číny dovážejí. V loňském roce to bylo 2100 aut. Počet je omezen kvótami, které stanovuje pekingská administrativa. V Číně se loni prodaly dva miliony aut a pouze 100.000 jich bylo z dovozu. Čínská vláda už oznámila, že kvóty příští rok zruší, aby vyhověla požadavkům Světové obchodní organizace.

Nejnovější zprávy

 • Babiš v projevu vyzval národ, aby se semkl v boji proti koronaviru jako na jaře

  28.10.2020

  Premiér Andrej Babiš (ANO ) doufá, že se česká společnost semkne jako při jarní vlně koronaviru. Řekl to ve svátečním projevu k výročí vzniku Československa, který zveřejnil na svém facebookovém profilu. Babiš zároveň přiznal, že jsou opatření náporem na psychiku všech lidí a znovu poprosil veřejnost, aby dodržovala vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19. "Pojďme, prosím, pro naší zemi v době pandemie něco udělat. Dodržujte, prosím, všechna nařízená opatření, omezte kontakty s kamarády a kolegy. Zůstaňte prosím doma, obejměte manželku, manžela, partnerku, partnera, rodiče. Užijte si společné chvíle a zkuste zapomenout na chvíli na opatření, která jsou obrovským náporem na psychiku," řekl Babiš.  V tříminutovém videu poděkoval také lékařům, učitelům a dalším lidem, jejichž práci považuje za klíčovou.

 • V pražské zahradě Kinských shořel kostel svatého Michala

  28.10.2020

  Požár zničil dřevěný kostel sv. Michala v zahradě Kinských v Praze. Informovali o tom hasiči na svém twitterovém účtu. Z historické stavby ze 17. století zbyly jen ohořelé trámy. Při požáru se nikdo nezranil a jeho příčinu hasiči vyšetřují. Hořet začalo kolem  patnácté hodiny, hasiči vyslali na místo několik jednotek a vyhlásili druhý stupeň poplachu. Požár se ale ze spodní části rozšířil na celý kostel a za necelou hodinu památka shořela. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

  Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

 • Počasí na čtvrtek

  28.10.2020

  Zataženo až oblačno, místy déšť. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, na jihu Moravy ojediněle až 14 °C, na horách kolem 5 °C, v Beskydech kolem 8 °C.

 • V Praze demonstrovali odpůrci koronavirových opatření

  28.10.2020

  Na pražském náměstí Republiky se v sobotu sešli odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Protest trval zhruba hodinu a půl. Svolavatel protestu David Tesař řekl, že účastníci nezpochybňují covid-19, ale vadí jim opatření kabinetu. "Vláda likviduje životy, naše práva a naši zem," řekl. Kabinet podle něj lidem a podnikatelům nepomáhá. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se 100 účastníky. Řadu dalších lidí vně svého kordonu policisté upozorňovali, že kapacita protestu byla naplněna. Na shromáždění se přesunula také asi třicítka účastníků akce, která souběžně začínala na Staroměstském náměstí. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk ČTK řekl, že policisté na místě protestu zajistili jednoho člověka, který neuposlechl výzvy policie. Na místě došlo k drobnějším strkanicím a hádkám s policisty či antikonfliktním týmem.

  Proti vládě a opatřením lidé demonstrovali i na Klárově

  Proti vládě Andreje Babiše (ANO) a jejím omezením kvůli epidemii covidu-19 lidé ve středu demonstrovali lidé také na Klárově nedaleko sídla vlády. Spory byly i mezi jejími účastníky. Pořadatel Jiří Černohorský vyzýval policii, aby zasáhla proti těm, kteří podle něj jeho demonstraci u pomníku druhého odboje narušovali. Část lidí na ni přišlo i z neohlášeného setkání na Letné. Černohorský ve svém téměř hodinu trvajícím projevu kritizoval politiky, zejména premiéra Andreje Babiše (ANO). Epidemii koronaviru označil za "mediální šílenství, kterým nás chtějí ovládat". Vládní opatření pak kritizoval jako omezování ústavou daných svobod. Podle policejního mluvčího Jana Daňka se dříve odpoledne sešlo na Letenské pláni asi 150 lidí. Protest však na tomto místě ohlášen nebyl a lidé se následně rozešli. "Policie zajistila dva lidi pro přestupkové jednání," řekl ČTK Daněk. Většina lidí se podle něj z Letné přesunula na shromáždění na Klárov.

 • Ministerstvo kultury ocenilo osm mimořádných osobností české kulturní scény

  28.10.2020

  Ministerstvo kultury udělilo u příležitosti státního svátku 28. října Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Porota ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény. Státní cenu za literaturu dostal Michal Ajvaz, za překlad Blanka Stárková. Ajvaz debutoval poezií, následovala dvacítka knih imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky. Dlouholetá redaktorka, dramaturgyně a moderátorka Českého rozhlasu Stárková překládá ze španělštiny. V minulosti obdržela Řád Isabely Kastilské za šíření povědomí o španělské kultuře v České republice a Cenu Josefa Jungmanna za překlad. Ceny ministerstva kultury obdrželi mimo jiné in memoriam světově uznávaný režisér Miloš Forman a také Jiří Tichota z folkového Spirituál kvintetu a bývalá umělecká ředitelka a nyní umělecká poradkyně Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Eva Zaoralová. Za rozvoj českého loutkového divadla ministerstvo kultury ocenilo Tomáše Dvořáka, za přínos ve výtvarném umění designérku a knižní ilustrátorku Květu Pacovskou. Cenu za architekturu obdržel Viktor Rudiš, který propojil brněnskou architektonickou scénu s pražskou a libereckou. "Letošní udělené ceny jsou výrazem uznání umělcům, jejichž díla obohatila českou kulturu nejenom u nás, ale i ve světě. Letošní rok je ovšem výjimečný: běží ve stínu pandemie," uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

  Státní ceny a Ceny ministerstva kultury se v minulých letech předávaly při slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla. Letos byly vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru a opatřením proti šíření nemoci předány laureátům individuálně, doplnilo ministerstvo.

 • Politici připomněli vznik Československa položením věnců na Vítkově

  28.10.2020

  Představitelé státu připomněli vznik samostatného státu položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Tradiční pietní akt byl kvůli špatné epidemické situaci zrušen, politici na památné místo přijížděli individuálně. K národnímu památníku jako první dorazil prezident Miloš Zeman, s časovými odstupy následovali předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD), premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či pražský arcibiskup Dominik Duka.

  Česká republika si letos 28. října připomíná výročí 102 let od chvíle, kdy bylo na sklonku první světové války vyhlášeno samostatné Československo. Státní svátek 28. října tradičně doprovázejí pietní a slavnostní akce, letos byla ale většina z nich zrušena kvůli epidemii nového koronaviru. Politici na místo přijížděli jednotlivě, aby se na nádvoří památníku nepotkali.

  Premiér Babiš po kladení věnce vyzval veřejnost, aby se při boji s epidemií semkla. Podle něj vyjde Česko z krizové situace posíleno. "Jsem přesvědčen, že se vrátíme k úspěchům, které jsme měli, než přišla pandemie," uvedl. Podobně hovořil i předseda Senátu Vystrčil. "V minulosti jsme překonali i horší situace než pandemie, přese všechno se máme docela dobře. Pokud si to uvědomíme, začneme víc držet pospolu a víc dodržovat základní pravidla, tak si myslím, že tu současnou krizi překonáme a vyjdeme z ní třeba silnější," řekl.

 • Zdravotníkům v pražských nemocnicích už pomáhají stovky dobrovolníků

  28.10.2020

  Nemocnice dál hledají dobrovolníky pro pomoc s péčí o pacienty. Kromě mediků přijímají i proškolené lidi bez předchozích zkušeností. Pražským nemocnicím pomáhají už stovky dobrovolníků. Proškolení nabízí mimo jiné český červený kříž, za poslední čtyři týdny se mu přihlásilo přes dva tisíce zájemců. Červený kříž školí dobrovolníky v péči o nemocného na lůžku, pomoc s jídlem, osobní hygienou nebo doprovodem na toaletu.

 • Výstava na plzeňské radnici ukazuje, jak děti po celém světě vnímají pandemii koronaviru

  28.10.2020

  Divné jaro očima dětí ukazuje nová výstava v plzeňském mázhauzu. Kolekci výtvarných prací připravilo hnutí Na vlastních nohou Stonožka, ve kterém děti pomáhají jiným dětem, a které letos slaví 30 let své existence. Na výstavě se podílela i Česká centra, která působí po celém světě. Díky vzájemné spolupráci jsou na ‚stonožkové‘ výstavě v Plzni k vidění výtvarné práce i dětí ze zahraničí - z Japonska, Jižní Koreje, Izraele, Rakouska, Velké Británie a Řecka.
  Podle mluvčí center Petry Jungwirthové obrázky ukazují šťastné děti, ale zároveň reagují i na současnou celosvětovou situaci. "Je to o tom, jak děti nejen v České republice, ale i ve světe vnímají fenomén pandemie. Je v tom hezký otisk nejen smutku bohužel, ale i naděje a jakési radosti, která stoprocentně čeká," uvedla.

  Výstava v Mázhauzu plzeňské radnice potrvá do 13. listopadu. Poté bude přesunuta do Galerie Paletka v Husově ulici v Plzni. Odtud pak ve spolupráci s Českými centry poputuje do Izraele, kde bude uvedena v Českém domě v Jeruzalémě.

 • Českému červenému kříži se hlásí na kurzy Pečovatel v záloze dobrovolníci z celého Česka

  28.10.2020

  Více než 90 dobrovolníků z celé republiky se přihlásilo na výzvu jabloneckého Českého červeného kříže. Ten hledá laiky, které proškolí v jednodenním kurzu Pečovatel v záloze. Jeho absolventi pak můžou vypomáhat v sociálních službách, kde kvůli koronaviru schází personál. Například v Domově důchodců Jablonecké Paseky už takto kromě vojáků pomáhá i 6 dobrovolníků.

 • Výstava v NM připomíná jeden z nejstarších státních symbolů - dvouocasého lva. Přístupná je online

  28.10.2020

  U příležitosti svátku 28. října připravilo Národní muzeum výstavu Lvem mě nazývají věnovanou jednomu z nejstarších státních symbolů - dvouocasému lvu. Na výstavě se podílela také Kancelář prezidenta republiky, Vojenský historický ústav a Správa Pražského hradu. Pro lidi se měla otevřít 28. října v historické budově na Václavském náměstí v Praze. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru si ji ale zájmeci můžou zatím prohlédnout pouze online. Nejstarším exponátem je dlaždice ze 13. století z hradu Zvíkov.