Senát schválil prodloužení platnosti snížené sazby spotřební daně u nafty

Současná nižší sazba spotřební daně bude u nafty platit zřejmě do konce příštího roku. Prodloužení úlevy o 1,50 koruny z litru, která měla končit k říjnu, dnes schválil Senát. Opatření má podle kabinetu pomoci konkurenceschopnosti dopravců. Rozpočty státu a Státního fondu dopravní infrastruktury letos přijdou podle důvodové zprávy dohromady až o 2,5 miliardy korun a příští rok až o 9,6 miliardy korun. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Benzinu se nynější novela o spotřebních daních netýká. Spotřební daň z této pohonné hmoty se vrátí z nynějších 11,34 koruny na původní částku 12,84 Kč na litr od letošního října. U nafty podle předlohy dál zůstane sazba 8,45 Kč z litru místo 9,95 koruny, a to do konce roku 2023.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) senátorům řekl, že hlavním důvodem pro delší zdaňování nafty nižší sazbou není její vysoká cena, ale konkurenční prostředí. Největšími konkurenty českých dopravců, jsou dopravci z Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunska a také z Turecka. "Ve většině těchto zemí je spotřební daň na motorovou naftu na evropsky nejnižší možné úrovni," uvedl ministr. Opatření podle něho pomůže i veřejné dopravě, když většina autobusů má dieselový pohon.