Síkela očekává bouřlivou diskusi o navržené pojistce proti nadměrné ceně plynu

Diskuse členských zemí Evropské unie o návrhu zavést pojistku proti extrémním cenám na hlavní burze pro obchodování se zemním plynem v Evropě bude spíše bouřlivá. Očekává to český ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela, který při příchodu na dnešní jednání s unijními protějšky návrh Evropské komise (EK) označil za problém.

Unijní exekutiva návrh takzvaného mechanismu tržní korekce představila v úterý po měsících polemik o tom, zda a případně jak zastropovat cenu plynu v EU. Opatření by se spustilo v případě, že by cena kontraktů na následující měsíc v klíčovém virtuálním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku po dobu dvou týdnů převyšovala 275 eur za megawatthodinu (MWh) a zároveň byla výrazně nad cenou zkapalněného zemního plynu (LNG) ve světě.

Návrh sklidil kritické reakce od představitelů některých unijních zemí, které dlouhodobě prosazují razantnější intervenci. Důvodem jsou mimo jiné parametry stropu, který by se v navržené podobě nespustil ani na konci letošního léta, kdy cena plynu v TTF přesáhla 300 eur za MWh.