Škromach: Nedohodne-li se ODS s ČSSD, zbudou jí jen komunisté

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ve čtvrtek varoval ODS, že pokud se nedohodne se sociálními demokraty, nezbude jí nic jiného než se ucházet o podporu komunistických poslanců. Podle Škromacha je to "svobodné rozhodnutí" šéfa ODS Mirka Topolánka, kterého již podruhé prezident Václav Klaus pověřil sestavením nové vlády. "V poslední době s komunisty čile komunikuje ODS a i KDU hovoří o změně postoje," uvedl místopředseda.

Škromach, který je jedním ze sociálnědemokratických vyjednavačů, podezřívá ODS, že si domlouvá podporu pro novou vládu s komunisty. "Chce-li naši podporu, musí přijít s takovým řešením, které pro nás bude přijatelné," uvedl. Zatím prý má dojem, že ODS o podporu ČSSD příliš nestojí. "Možná si (ji) již dojednává s KSČM," dodal. Současně Škromach popřel, že by existovala dohoda sociálních demokratů s komunisty, že po Novém roce ČSSD sestaví novou vládu s podporou KDU-ČSL a KSČM a že jedním z prvních kroků této vlády bude zavedení plošných majetkových přiznání. "Žádná taková vláda se nechystá," uvedl.

ODS a ČSSD, jejichž vzájemná dohoda na povolebním uspořádání je klíčová, se zatím nemohou shodnout ani na podobě vlády ani na termínu předčasných voleb. Obě strany si vyměnily návrhy programu nového kabinetu. Chystají také pracovní skupiny, které by měly vymezit okruh a podobu reforem.