Sněmovna o registrovaném partnerství rozhodne asi za týden

Poslanecká sněmovna o uzákonění svazků lidí stejného pohlaví rozhodne zřejmě v úterý 14. března. Dolní komora v úvodu úterního jednání zařadila návrh zákona o registrovaném partnerství právě na tento den. Poslanci i senátoři spornou normu už jednou schválili, prezident Václav Klaus ji ale sněmovně vrátil. K přehlasování veta budou zastánci zákona potřebovat nejméně 101 z 200 hlasů, výsledek bude asi velmi těsný. "Myslíme si, že 'stojednička' ve sněmovně existuje, nejdůležitější tedy bude, aby všichni na hlasování dorazili," uvedl na společné tiskové konferenci s lídry US-DEU šéf Gay iniciativy Jiří Hromada.

Unionisté podle svého předsedy Pavla Němce zákon podpoří, protože podle nich odpovídá trendům moderní otevřené společnosti 21. století a respektuje tolerantní postoj většiny české společnosti vůči této menšině. "Nechceme žádné výhody, chceme odstranit nevýhody a diskriminaci naší minority v českém právním řádu," uvedl Hromada. Prezident Václav Klaus ale soudí, že norma příliš rozšiřuje zásahy státu do lidských životů. Se svobodou menšin, o níž mluví premiér Jiří Paroubek, nemá nic společného, míní Klaus.

Možnost získat informace o zdravotním stavu partnera nebo vyzvednout za něj poštu však Hromada nepovažuje za žádnou výsadu, ale za zrovnoprávnění různých forem svazků. Cílem zákona je podpořit trvalá a věrná partnerství, nikoliv ohrozit tradiční rodinu, řekl. Aktivistka za lesbická práva Marcela Šulcová dodala, že lidé s odlišnou sexuální orientací jsou součástí rodiny už teď - mají rodiče, sourozence a další příbuzné. "Adopce a osvojení dětí pro gaye a lesbičky jsme nikdy neprosazovali," připomněla.

Jednotně proti zákonu jsou lidovci; v ČSSD, ODS i KSČM jsou odpůrci i zastánci registrovaného partnerství. Paroubek se snaží apelovat na poslance ČSSD, aby normu pokud možno jednotně podpořili. Dá se ale očekávat, že několik z nich jeho výzvy nevyslyší.