Sněmovna: Redaktoři celoplošných stanic mají mluvit spisovně

Komerčním celoplošným televizím a rádiím asi bude mediální zákon nově ukládat, aby jejich hlasatelé, moderátoři i redaktoři zpráv a publicistiky mluvili spisovně. Tato povinnost je součástí novely, kterou sněmovna schválila. Nyní ji posoudí Senát a prezident. "Provozovatel ... zajišťuje rozvoj českého jazyka a vyzdvihuje jazykové dědictví," píše se mimo jiné ve schváleném znění, které kritizoval například poslanec ODS Petr Pleva.

"Tato novinka samozřejmě žádný konkrétní dopad mít nemůže, protože kde není sankce, tam není ani vymahatelnost. Je hloupé, abychom do zákonů přijímali jen deklarace, které jsou nevymahatelné," řekl ČTK. Považuje za absurdní, že paragraf mluví jen o provozovatelích s licencí, tedy komerčních stanicích. "Dává povinnost pouze komerčním televizím, a ne veřejnoprávní, která by měla tím spíš dbát na kultivovanost projevu," uvedl. Novou povinnost navrhla do zákona vložit Ivana Levá z KSČM, kromě komunistů tuto část novely podpořila velká většina sociálních demokratů a podle záznamu hlasování i několik lidovců.

Levá v rozhovoru s ČTK a Radiožurnálem řekla, že veřejnoprávní televizi a rozhlasu už obdobnou povinnost ukládají jejich vlastní kodexy. Také ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) uvedl, že podle jeho informací už má Česká televize tuto věc ve svém kodexu. Levá připustila, že schválený text má proklamativní charakter. "Nicméně jednou je to zákon, a ať je proklamativní, nebo není, zákon se má dodržovat," prohlásila. Výjimku z povinnosti vyjadřovat se spisovně tvoří podle přijaté novely "nezastupitelné citace". V takovém případě by tedy redaktoři a hlasatelé mohli z obrazovky či rozhlasového přijímače promluvit i jinou než spisovnou češtinou. Novela kromě této novinky upravuje i některé další věci, na kterých se jinak velká většina poslanců shodla. V závěrečném hlasování předloha jako celek získala 127 ze 182 hlasů.