Sněmovnou prošla protikrizová opatření, včetně šrotovného

Protikrizová opatření prošla sněmovnou. Jde o balík, na kterém se domluvila minulá vláda Mirka Topolánka se sociálními demokraty. ČSSD v něm prosadila například šrotovné, vláda zase dočasné slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele. Všechny zákony, které by měly pomoci řešit dopady krize teď posoudí senát. Podle pozměňovacího návrhu exministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ) se bude šrotovné ve výši 30.000 korun vyplácet při nákupu vozidla s benzinovým nebo naftovým motorem s cenou do 500.000 korun. Výměnou za to majitel musí nechat zlikvidovat automobil starší deseti let. Zvýhodněni budou lidé, kteří si budou chtít pořídit vůz s alternativním pohonem.

Zaměstnavatelé se zřejmě dočkají dočasných slev na sociálním pojištění. Opatření by mělo podle novely platit do konce roku 2010, po roce by se měla vyhodnotit jeho účinnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí původně chtělo platnost o rok delší, ale ustoupilo sociálním demokratům, aby získalo jejich podporu. Podle bývalého ministra Petra Nečase by mohl tento zákon pomoct zachránit 50.000 až 70.000 pracovních míst.

Skláři ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) zřejmě budou moci zpětně dostat část svých měsíčních platů. Umožnit to má novela insolvenčního zákona, kterou schválila sněmovna téměř jednomyslně. Normu nyní dostane k projednání Senát, schvalovat by ji mohl už koncem května. Novelu navrhla bývalá koaliční vláda, podle ní má uchránit pracovní místa podniků v potížích, nelikvidovat tyto firmy a lépe ochránit zaměstnance před insolvencí zaměstnavatele. Novela má také zlepšit možnosti oddlužení, čili splácení dluhu ve splátkách, které se bude vztahovat i na občany.