Sněmovnu čeká schvalování rozpočtu

Schvalování vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok a volba tří zbývajících členů dozorčí rady České konsolidační agentury (ČKA) čeká na nadcházející schůzi Poslaneckou sněmovnu. Zákonodárci budou ale projednávat a schvalovat také další zákony a jejich novely. Rozhodnou například o tom, zda se kvůli výplatě důchodů ve druhé polovině prosince zvýší schodek státního rozpočtu letošního roku o devět miliard korun. Schůze sněmovny bude zahájena v úterý odpoledne.

Hlavním bodem schůze bude schvalování klíčového zákona roku, kterým je rozpočet na příští rok. Počítá s deficitem 91,3 miliardy korun při příjmech 949,5 miliardy a výdajích 1,0408 bilionu korun. Druhé čtení zákona se uskuteční v termínu od 6. prosince. Nejdříve 48 hodin po ukončení druhého čtení se může konat závěrečné čtení. Poslanci plánují, že třetí čtení rozpočtu absolvují nejdříve 12. prosince. Zákon o rozpočtu pak musí ještě podepsat prezident. Senát se rozpočtem nezabývá. Účinnosti pak tento klíčový zákon nabude od 1. ledna 2007.

Pokud by sněmovna rozpočet neschválila, musí vláda do 30 dnů předložit rozpočet nový. V případě, že by rozpočet nebyl přijat ani do začátku roku, hospodařil by stát podle takzvaného rozpočtového provizoria, tedy podle posledního schváleného rozpočtu. Každý měsíc se přitom může ze státní pokladny uvolnit pouze dvanáctina financí.