Soud: Kořistka nedokázal, že by ho Dalík a Večerek chtěli uplatit

Bývalý poslanec Zdeněk Kořistka neprokázal, že by mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli desetimilionový úplatek a místo velvyslance. Rozhodl o tom ostravský krajský soud, podle kterého Kořistka svými výroky Dalíka s Večerkem poškodil a musí se jim omluvit a dohromady jim zaplatit 30.000 korun jako finanční satisfakci. Soud v úplatkářské aféře z poloviny roku 2004 vůbec poprvé oficiálně rozhodl. Žalované straně - Kořistkovi, se nepodařilo předložit takové důkazy, které by potvrdily, že nabídka skutečně padla, řekla ve zdůvodnění rozhodnutí soudkyně.

Kořistka s rozhodnutím spokojen není a dál trvá na tom, že jej Dalík a Večerek chtěli podplatit. "Je to signál pro všechny. O korupci mlčte a úplatky si raději vezměte," řekl. Dodal, že nevidí jediný důvod, proč by se jim měl omlouvat. Právní zástupci Dalíka i Večerka, kteří dohromady požadovali milion korun, jsou spokojeni. Podle nich soud rozhodl správně. O případném odvolání kvůli nízkému odškodnému se poradí s klienty.

Úplatek údajně Dalík s Večerkem nabídli Kořistkovi za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse. Oba to ale od začátku odmítají. Protikorupční policie je ale předloni obvinila z toho, že peníze a místo velvyslance v Bulharsku nabídli z pověření ODS. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a pak jejich stíhání zrušil. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.