Soukup zvažuje žalovat Bursíka kvůli nařčení z anonymního podání

Bývalý náměstek ministerstva školství a daňový poradce Jaromír Soukup si myslí, že ho šéf zelených a vicepremiér Martin Bursík nepřímo označil za autora anonymního trestního oznámení, které nyní prověřuje pražská policie. Kriminalisté šetří, zda v Bursíkově firmě Ecoconsulting nedocházelo k finančním a daňovým machinacím. Soukup ČTK řekl, že oznámení nepodal a cítí se Bursíkovým prohlášením dotčen, zvažuje proto žalobu.

Informace o tom, že policie šetří, zda Bursík za pronájmy svých nemovitostí neinkasoval víc, než později přiznal úřadům, přinesl v pondělí server Aktuálně.cz. Soukup ČTK řekl, že z pozice Bursíkova bývalého daňového poradce nemůže případ komentoval. Uvedl nicméně, že daňová přiznání jeho firma Médea prováděla z podkladů, které dodal Bursík. "Ceny si klient určuje sám, diskuse o smlouvách a cenách jde tak mimo nás," uvedl. Vicepremiér z indonéského ostrova Bali, kde se účastní konference o změnách klimatu napsal, že jediným, kdo disponuje informacemi o jeho příjmech a výdajích jsou Soukup a Finanční úřad pro Prahu 1. V případě pochybností ze strany finančního úřadu by úředníci provedli daňovou kontrolu a nepodávali by anonymní trestní oznámení, dodal. Bursík také uvedl, že veškeré příjmy z pronájmů jsou řádně zdaněny.

Informace o prošetřování anonymního trestního oznámení se objevily krátce potom, co zelení pohrozili odchodem z vlády v případě, že se do kabinetu vrátí šéf lidovců Jiří Čunek. Ten podle nejmenší koaliční strany nemá po sérii různě závažných kauz důvěru veřejnosti.

Autor: Peter Gabaľ