Špidla:ČR se rozdělila na dvě odlišná území - úspěšné a neúspěšné

Česká republika se podle premiéra Vladimíra Špidly ekonomicky rozdělila na dvě odlišná území. První je již součástí moderní Evropy, využívá příležitosti a roste. Severní Morava nebo Severozápadní Čechy naopak za sebou táhnou transformační balast v podobě upadajícího hornictví a hutnictví, ze kterého odešly desítky tisíc lidí. Špidla to řekl na přednášce organizované společností Junior Achievement. Krajům i ekonomice by podle něho měla pomoci reforma, kterou vláda připravila. Daně z příjmu podniků klesnou do roku 2006 na 24 procent. Koalice se také dohodla na urychlení odpisů a reálná daňová zátěž firem by se tak téměř mohla vyrovnat Slovensku. Rozdíl by podle Špidly byl asi 0,3 až 0,4 procenta, což je vzhledem k poloze a infrastruktuře bezvýznamné.

Podle přítomného šéfa poradenské společnosti Deloitte&Touche ČR Otto Jelineka by však vláda české ekonomice nejvíce pomohla, kdyby výrazněji podporovala malé a střední podniky. Menší firmy jsou podle něj velmi důležité a tvoří páteř ekonomiky. To potvrdil i premiér a uvedl, že koalice již jedná o možných formách podpory. Menší podniky by se tak od státu mohly dočkat zejména poradenské podpory. Malé firmy podle Špidly například často nezvládnou svůj růst, protože si neuvědomí potřebu změny řízení a rozhodování. Koalice také uvažuje o daňovém zvýhodnění investic do vzdělávání. Stát by například hradil pravidelné školení odborníků v menších firmách. Špidla připomněl, že ani v Německu a Rakousku nemají menší firmy obvykle dlouhou životnost a 95 procent jich skončí do pěti let od svého vzniku.

ČR má podle Špidly velmi špatný zákon o konkurzu a vyrovnání. Kabinet však již připravuje nový a ten by menším firmám také mohl pomoci. "Je příšerné, když podniky čekají měsíce a jsou přitom bez prostředků," řekl. Vláda by návrh zákona mohla schválit v listopadu a v lednu příštího roku by o něm měli jednat poslanci.