Sport

Česká fotbalová reprezentace zakončí ve středu večer svoji sezonu na hřišti jasného outsidera San Marina a v případě vítězství o tři a více branek má šanci posunout se ve třetí kvalifikační skupině na druhé místo. Pokud se to svěřencům Petra Rady podaří, prožije postupový favorit klidnější zimu, během které bude čekat na návrat řady zraněných hráčů. Na druhé místo dostane mužstvo jen jistá výhra, ale už před odletem trenér i hráči přiznávali, že je uspokojí jakýkoliv výsledek s tříbodovým ziskem. Ten by totiž znamenal, že se tým dotáhne na dva body k vedoucímu Slovensku, s nímž Češi ještě nehráli, a vyrovná se Slovinsku a Polsku.

Nejlepší česká sportovkyně loňského roku rychlobruslařka Martina Sáblíková sice není zdravotně zcela fit, přesto se chce o víkendu v Moskvě přiblížit obhajobě celkového prvenství ve Světovém poháru. V ruské metropoli je na programu její oblíbená pětikilometrová trať, kterou ovládla na posledních dvou světových šampionátech. Jednadvacetiletá rychlobruslařka vede průběžné pořadí SP po dvou závodech s náskokem 35 bodů před Renate Groenewoldovou z Nizozemska.

Český reprezentant Tomáš Mrázek obsadil druhé místo v konečném hodnocení Světového poháru ve sportovním lezení na obtížnost. V posledním závodu sezony ve slovinské Kranji k tomu bývalému mistru světa a obhájci třetího místa stačil triumf už v semifinále. V závěrečných bojích mohl dokonce Mrázek zaútočit na celkové vítězství, ale obsadil čtvrté místo. K prvenství v SP tak stačila i druhá pozice Nizozemci Jorgu Verhoevenovi.

Ve Vesci, kde budou v roce 2009 během mistrovství světa v klasickém lyžování soutěže v běhu na lyžích, začali pořadatelé v pondělí se zasněžováním tratí. Organizátoři libereckého šampionátu využili teplot pod bodem mrazu a spustili dvacet sněžných děl, která jsou aktuálně stále v provozu. Sníh by pořadatelé chtěli využít i pro závody, které jsou naplánovány do Vesce na prosinec a leden. Ke kvalitnímu zasněžení všech tratí je potřeba 30 tisíc metrů kubických sněhu, který jsou děla schopná vytvořit za sedm dní. Další týden potrvá příprava tratí. V areálu bude trvale instalováno celkem 27 děl a šest sněžných tyčí. Podle předpovědi by chladné počasí s teplotami pod minus dva stupně Celsia mělo vydržet i nadále a očekávají se i sněhové přeháňky.