Stát bude muset při tvorbě rozpočtu určit výdaje na další 2 roky

Poslanecká sněmovna schválila zavedení závazných tříletých výdajových rámců pro státní rozpočet a fondy. V praxi to bude znamenat, že stát bude muset při sestavování rozpočtu závazně určit i výdajové stropy na další dva roky. Podobný princip bude platit i u fondů. Změny přijala sněmovna v rámci novely zákona o rozpočtových pravidlech. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Podle přijaté novely bude možné nevyčerpané prostředky převést do dalšího roku. Od toho si ministerstvo financí slibuje vyšší efektivitu vynakládání s veřejnými prostředky. Součástí nové úpravy bude i zavedení ročních zpráv státních organizací, které by měly veřejnosti sloužit ke kontrole jejich hospodaření.

Podstatnou změnou také je, že příště bude ztráta České konsolidační agentury (ČKA) oddělena od bilance státního rozpočtu. Změnu navrhli koaliční poslanci. S tím ale nesouhlasila opoziční ODS. Ta tvrdí, že vláda si chce touto metodickou změnou vytvořit prostor pro zvýšení schodků rozpočtu, které se ale na papíře budou jevit jako nižší.

Předseda sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Kalousek již ve druhém čtení zákona 15. června připomněl, že do roku 2000 se ztráty této transformační instituce řešily mimo bilanci státního rozpočtu. Od 1. ledna 2000 se naopak začaly promítat do bilance. Kalousek zdůraznil, že návrhem vláda nesleduje zamlžování informací, protože úhrada bude zveřejněna. "Dluhopisový program na její úhradu bude zveřejněn a jeho náklady se stanou automaticky náklady dluhové služby. Ale už nikdo nebude vystaven pokušení dělat účetní triky tak dobře známé z éry vlády Miloše Zemana podporované Občanskou demokratickou stranou," řekl.