Stát v lednu hospodařil s přebytkem pěti miliard Kč

Stát v lednu hospodařil s přebytkem pěti miliard korun. V lednu loňského roku státní rozpočet vykázal přebytek 3,4 miliardy korun. ČTK o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Rozpočet za celý letošní rok je naplánován se schodkem 91,3 miliardy korun; loni stát hospodařil s deficitem 97,6 miliardy.

Stát v lednu vykázal příjmy 83,1 miliardy korun, což je ve srovnání s lednem předchozího roku o 3,5 miliardy více. Z toho příjmy z daní a poplatků představují více než polovinu, tedy 45,9 miliardy korun. Meziročně jsou daňové příjmy o 3,5 miliardy vyšší. Z pojistného na sociální zabezpečení stát získal 30,8 miliardy korun, meziročně o 8,5 procenta více.

Meziroční růst byl podle ministerstva financí ovlivněn především vyšším inkasem daně z přidané hodnoty a spotřebních daní. Na DPH stát vybral 24,8 miliardy korun, meziročně o 11,3 procenta více. Na spotřebních daních získal 10,2 miliardy korun, což je o 6,9 procenta více.

Méně než loni stát vybral na daních od firem, celkem 800 milionů korun. V meziročním srovnání je to o 200 milionů méně. Rozpočet přitom počítá s růstem o 12,6 procenta proti roku 2006. "Nízké lednové inkaso souvisí především s platebním kalendářem, kdy zálohy na daň platí větší plátci až v polovině třetího měsíce příslušného čtvrtletí," uvedlo ministerstvo.

Na daních z příjmu fyzických osob stát získal 8,8 miliardy korun, tedy o 2,1 procenta více než před rokem. Rozpočet počítá s růstem o 7,1 procenta. Celkové výdaje státu činily v lednu 78,1 miliardy korun a v meziročním srovnání stouply o 2,5 procenta. Na sociální dávky stát vynaložil 29,6 miliardy korun, meziročně o 9,4 procenta méně. Z toho na důchodech stát vyplatil 22,7 miliardy korun, což je meziročně o 12,3 procenta méně. Na úrocích ze svého dluhu stát v lednu zaplatil v meziročním srovnání o 1,1 miliardy korun méně, tedy tři miliardy korun.