Státy V4 mají zájem na zrušení hraničních kontrol EU i víz do USA

Prezidenti zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) jsou přesvědčeni o tom, že společné prosazování jejich zájmů je účinnější než individuální postup každého státu. Češi, Slováci, Poláci a Maďaři budou usilovat o dodržení termínu pro rozšíření takzvaného schengenského systému bez hraničních kontrol v EU plánovaného na podzim 2007. Odklad, který Brusel zvažuje kvůli nepřipravenosti počítačové databáze, prezidenti hodnotí jako diskriminaci nováčků pětadvacítky. Trvají na rovnoprávných podmínkách pro přijetí eura a hodlají naléhat na zrušení víz do Spojených států. "Všichni čtyři máme pocit, že je důvod, abychom tyto své postoje uměli formulovat, uměli se na nich předem dohodnout a zesíleným tónem čtyř zemí v Evropské zemi je prezentovat, když to bude potřeba," uvedl hostitel lánské schůzky, který v 90. letech jako tehdejší premiér neskrýval rezervovaný postoj k Visegrádu. Český prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se mu tehdy nelíbila snaha Západu vytvořit z visegrádského uskupení "náhražku" plnohodnotného členství středoevropských států v EU. "Byl jsem proti falešným očekáváním, které s V4 někdo spojoval," řekl Klaus s tím, že nyní je zesílený hlas čtyř nováčků proti starým členům unie účinný a rozumný. Podle něj je minulostí éra, když každá ze zemí "hrála na sebe" a snažila se ostatní předhonit nebo nějak trumfnout.

Na návštěvu Plzně přijel z Lán slovenský prezident Ivan Gašparovič. Setkal se se zástupci města i kraje, a prohlédl si Plzeňský Prazdroj. Zavzpomínal rovněž na léta, kdy jezdil na plzeňský zimní stadion jako vedoucí výpravy hokejového Slovanu Bratislava.

Návštěvníci parku lánského zámku mohou nyní při procházkách odpočívat na lavičce, na níž jako první usedli prezidenti. Lavici umístěnou pod mohutnou lípou vyrobil kamenosochař a restaurátor Bohumil Pánek z hořického pískovce a dubu z lánského parku. "Autorkou myšlenky prezidentské lavičky je Livia Klausová, která využila designerský nápad dvorního architekta prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka Josipa Plečnika," uvedl při slavnostním odhalení lavičky hradní kancléř Jiří Weigl.

Raně barokní zámek Lány uprostřed křivoklátských lesů si vybral Masaryk jako své letní sídlo, kde rád odpočíval i pracoval. Po abdikaci v roce 1935 se do Lán přestěhoval i s rodinou natrvalo, v roce 1937 tam v 87 letech zemřel. Jako místo posledního odpočinku pro své nejbližší i pro sebe zvolil lánský hřbitov. Po smrti T.G. Masaryka byl lánský zámek využíván sporadicky, jen za druhé světové války v něm bydlel prezident Emil Hácha. Až Václav Havel začal navštěvovat Lány pravidelně, oblíbil si ho i jeho nástupce Václav Klaus. Jeho manželka Livia se systematicky věnuje úpravám zámku, který tvoří dominantu rozsáhlého parku.