STEM pro ČT: Většina lidí připouští v případě Ratha střet zájmů

Většina lidí, 55 procent, které v bleskovém průzkumu pro Českou televizi oslovila agentura STEM, připouští možný střet zájmů v případě jmenování šéfa České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví. Právě kvůli střetu zájmů v souvislosti s Rathovovým působením v čele komory a jeho podnikatelskými aktivitami ho prezident Václav Klaus nechtěl jmenovat. Jeho názor nezměnil ani Rathův příslib, že tyto činnosti pozastaví na dobu, kdy bude šéfem zdravotnictví. O možném střetu zájmů je zcela přesvědčeno 21 procent, spíše ho připouští 34 procent. Třetina lidí si dále myslí, že jde o osobní spor mezi Rathem a Klausem, stejný podíl dotázaných je přesvědčen o opaku.

Podle průzkumu STEM, který zveřejnila ČT již v sobotu, si ale mírná většina lidí, 53 procent, také myslí, že prezident měl Ratha jmenovat. Prezident trvá na tom, že působení ve vládní funkci a ve vedení profesní organizace zároveň je neústavní. Paroubek míní, že v rozporu s ústavou je naopak Klausovo jednání.

Značný vliv na výsledky průzkumu měla podle sociologů politická orientace dotázaných. "Příznivci sociální demokracie a premiéra Paroubka jsou spíše pro jmenování Davida Ratha ministrem, příznivci třeba ODS a prezidenta Klause jsou spíše proti tomu jmenování," uvedl analytik STEM Stanislav Hampl.