Štěpánkovy priority jsou rozpočet, smlouva s Vatikánem a památky

Rozpočet pro resort, smlouva s Vatikánem, lepší podpora divadlům či oblast památkové péče jsou priority nového ministra kultury Martina Štěpánka. Tyto čtyři oblasti zmínil předtím, než jej premiér Mirek Topolánek v pondělí uvedl do úřadu. "Myslíme si, že jsme - a jsme bohatě kulturně vybavená země, přesto je u nás stále mnoho památek ve velmi špatném stavu. Padají nám na hlavu trigy z Národního divadla, ve špatném stavu je i Národní muzeum," zmínil dva případy špatného stavu historických objektů, možná i v narážce na nedávnou kritiku ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka z úst svého předchůdce Vítězslava Jandáka. Ač ho s jeho předchůdcem Vítězslavem Jandákem částečně pojí profese i dlouholeté přátelství, chce nový ministr vést úřad trochu jinak. Jandákovi má za zlé, že převzal styl předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Štěpánek uvedl, že není přítelem bouchání do stolu, vulgárních slov a personální čistky, jaké třeba v památkovém ústavu udělal Jandák, od něj čekat nelze.

Již dříve nový mistr uvedl, že by se chtěl v omezeném čase svého mandátu pokusit o to, aby kulturní politika byla "sociální, demokratická, občanská a velkorysá". "Nedojde k žádné říjnové personální revoluci," ujišťoval nestranický ministr kultury. Chce hledat spolupracovníky v oboru, kteří mu budou moct "pomoci dobrou radou". V tisku se objevily spekulace o tom, že Štěpánkovi chybí manažerské schopnosti.

Na zrušení svého ministerstva, o kterém diskutovala kulturní veřejnost už při nástupu Pavla Tigrida, Štěpánek nemyslí. Byl by to podle jeho soudu tak složitý ústavní a vládní projekt, že se o něčem podobném nedá uvažovat. Kdyby se tak někdy v budoucnu stalo, tak by se tím Česká republika nevyřadila z řady jiných evropských zemí, které ministerstvo kultury nemají, dodal.

Autor: Peter Gabaľ