Studenti vyzvali rektora ZČU, aby neodebíral tituly před volbami

Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zatím neodešle dopisy několika absolventům právnické fakulty, jimž hrozí odebrání titulu Ph.D. Vyzvala ho k tomu skupina studentů různých fakult ZČU. Ti v otevřeném dopise žádají, aby byl proces odebírání titulů během předvolební kampaně zastaven. Podle nich k odebrání titulů směřující aktivity Jiřího Pospíšila, děkana práv a krajského lídra ODS, a Martina Marka, člena senátu fakulty a krajského lídra Strany zelených, slouží k jejich politickému zviditelnění. "V celé kauze se angažují a zastřešují akademickými svobodami minimálně dva volební lídři v parlamentních volbách," uvedli studenti a rektora vyzvali, aby "nezavlekl ZČU do politické kampaně". Rektor ČTK řekl, že se chce se studenty setkat a pak rozhodne, kdy bude v procesu pokračovat.

Pospíšil i Marek tvrdí, že nejde o volební kampaň a nemají zapotřebí se prostřednictvím kauzy zviditelňovat. "Pozice, kterou vykonávám, mi byla nabídnuta panem rektorem, neusiloval jsem o to. Mým cílem je školu zachránit a dát ji dohromady, nikoliv se tu zviditelňovat," uvedl Pospíšil. Zůstane-li v čele kandidátky ODS, bude prý zvolen i bez fungování na právnické fakultě. "Nejde o volební kampaň, první jména adeptů na odebrání titulu Ph.D. byla známa vloni v září, což je tři čtvrtě roku," řekl Marek.

Studenti současně apelují i na to, aby rektor nezavlékal univerzitu do předem prohraných soudních sporů, jež by prý mohly stát i desítky milionů a zničit ZČU. "Vysokoškolský doposud platný zákon neumožňuje zneplatnit po letech státní zkoušku, ba ani odebrat vysokoškolský diplom. Prohrané peníze za soudní spory podle nich nutně mohou vést k finančním problémům na jiných fakultách a zastavení vědeckotechnického rozvoje na ZČU. Pod dopisem jsou podepsáni studenti z fakulty elektrotechnické, strojní, aplikovaných věd, zdravotnických studií, filozofické, právnické a pedagogické.

Autor: Peter Gabaľ