Světový tisk hodnotí zvolení Miloše Zemana českým prezidentem

Ruský tisk si v komentářích od nově zvoleného českého prezidenta Miloše Zemana slibuje jak lepší spolupráci Prahy s Bruselem, tak vřelé vztahy s Moskvou. Na rozdíl od Karla Schwarzenberga, vyznačujícího se kritickými výroky na adresu Moskvy, je Miloš Zeman znám poněkud vřelejšími vztahy k Ruské federaci. Kromě toho jsou v jeho okolí lidé, jejichž zájmy jsou poměrně těsně spjaty s ruským podnikáním," poznamenal liberální list Kommersant.

Belgický list La Libre Belgique si všímá rozdílu mezi hlasováním lidí v Praze a ve zbytku země. Zatímco metropoli ovládl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, všechny další kraje patřily bývalému ministerskému předsedovi, který bude novým prezidentem. "Většina občanů bohatého hlavního města si ještě neuvědomila existující rozdíl ve svých životních podmínkách a v podmínkách lidí z malých měst a venkova, zejména na Moravě," uvedla česká zpravodajka listu Christine Dupréová.

Českou politickou scénu po nástupu Miloše Zemana na Pražský hrad nečeká žádná idylka, napsal slovenský list Pravda. "Je téměř nepochybné, že Zeman bude ze své pozice 'dělat zle' Nečasově vládě a politickým seskupením, která ji tvoří. Například při jmenování funkcionářů na různé důležité posty," tvrdí Pravda. Zemanův konflikt s pravicovou vládou prý ale nemusí být to jediné, čím bude nový český prezident domácí politiku ovlivňovat. "Česká sociální demokracie, momentálně nejsilnější strana v zemi, je od dob jeho (Zemanova) odchodu z předsednického křesla ve stadiu rozhodování o své budoucnosti," poznamenal deník. Soudí, že pokud Zeman využije svého vlivu a "zúčtuje" s lidmi, kteří se zasloužili o jeho odchod do dočasné výslužby, čekají ČSSD krušné časy.

Americký tisk si u nastupujícího českého prezidenta Miloše Zemana všímá především jeho kontroverzních výroků k různým zahraničněpolitickým tématům. Americké deníky rovněž poukazují na jeho podporu evropské integrace a blízké vztahy se Spojenými státy na jedné straně a s Ruskem na straně druhé. Na Zemanův "břitký jazyk" upozorňuje v dlouhém článku o výsledku českých prezidentských voleb deník The New York Times (NYT). Zemana nazývá "mazaným pragmatikem", který jako premiér v letech 1998 až 2002 pomohl modernizaci hospodářství a připravil zemi na vstup do Evropské unie v roce 2004. Podle NYT je Zeman považován za neúplatného politika, což podle listu dokládají mimo jiné slova zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka, který v odposleších říká, že Zeman "vůbec není na peníze a že mu stačí jen chleba se sádlem a třemi okurkami".