Systém nemocenské se asi začne měnit až od ledna 2008

Systém vyplácení nemocenské možná zůstane příští rok beze změn. Nový systém, podle něhož by po první dva týdny nemoci vyplácely pracovníkům náhradu mzdy firmy, by se měl spustit podle senátorů až v roce 2008. S touto změnou, na které se dohodly ODS a ČSSD, vrátil Senát sněmovně příslušnou novelu zákona o nemocenském pojištění.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) senátorům řekl, že odklad "umožní zaměstnavatelům lépe se připravit na nový systém nemocenské", stejně tak i orgánům nemocenského pojištění. "Schválení tohoto pozměňovacího návrhu by vytrhlo několik trnů z paty nejenom veřejných financí," uvedl ministr. Díky odkladu by podle něj příjmy z tohoto pojištění dosáhly v příštím roce 42,6 miliardy korun a výdaje zhruba 35 až 36 miliard korun, což by znamenalo přebytek ve výši zhruba 6,9 miliardy korun, vypočítával Nečas. Pomůže to realizovat od ledna nový zákon o sociálních službách, neboť z přebytku bude možné přesunout chybějící tři miliardy korun na dotace rozdělované prostřednictvím krajů.

Firmy by podle platného zákona, který má začít platit od ledna, vyplácely svým pracovníkům náhradu mzdy po první dva týdny jejich nemoci. Za to by jim klesly odvody státu, který by tak ale přišel v příštím roce o 4,1 miliardy korun, připomněl Nečas. Důvodem by podle něj bylo plánované snížení platby nemocenského pojištění u zaměstnavatelů z 3,3 na 1,4 procenta.