Tchaj-wan a Česko podepsaly memoranda o spolupráci ve školství, vědě a kultuře

Tchaj-wan a Česká republika podepsaly memoranda o spolupráci v oblasti školství, vědy a kultury. Podle serveru Radio Taiwan International se podpisová ceremonie konala v budově tchajwanského ministerstva zahraničí. Na Tchaj-wanu je v těchto dnech delegace českých senátorů a zástupců ministerstev, kterou vede předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš.

Návštěvě české delegace se věnoval také portál Taiwan News. Informoval o Drahošově setkání s prezidentkou Cchaj Jing-wen a o výzvě českého senátora k zavedení přímých letů mezi Tchaj-pejí a Prahou. Drahoš podle Taiwan News řekl, že pokud budou zavedeny přímé lety, může pak Česko navštívit více tchajwanských turistů. Před epidemií covidu-19 do ČR jezdilo ročně 200.000 Tchajwanců. Drahoš také poděkoval za to, že Tchaj-wan Česku pomáhá se zřízením vývojového centra pro výzkum polovodičů.

Cestu Čechů na Tchaj-wan sledovala Čína, která považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost.