Topolánek chce jít s programem vlády na klub ČSSD, KDU-ČSL a zelených

Kabinet Mirka Topolánka (ODS) po dílčích úpravách schválil své programové prohlášení, s nímž v úterý požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Do té doby chce Topolánek o podpoře své vlády vyjednávat s poslanci všech stran kromě komunistů. V pátek předá dokument předsedovi dolní komory Miloslavu Vlčkovi (ČSSD) tak, aby se s ním do hlasování mohli seznámit i další poslanci.

ODS nemá zajištěnou potřebnou většinu hlasů nutnou pro získání důvěry. Topolánek ale nepovažuje hlasování za předem prohrané a chystá se vysvětlit a obhajovat programové prohlášení před poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených. "Nepochybně se sejdu s představiteli KDU-ČSL a Strany zelených. Budu žádat jak klub ČSSD, tak frakci zelených a KDU-ČSL, aby mi umožnily začátkem příštího týdne ještě před projednáváním hlasováním o důvěře navštívit jejich klub," uvedl předseda vlády s tím, že poslancům se bude snažit vysvětlit, proč by vládu s tímto programem měli podpořit. "Nic speciálního nechystám," dodal.

Lidovci zřejmě nebudou hlasovat pro ani proti vládě a hlasování se nezúčastní. Zelení chtějí mimo některých programových bodů také záruku, že ODS neuzavře po říjnových senátních a komunálních volbách velkou koalici s ČSSD. Definitivně o svém postoji rozhodnou v sobotu. Topolánek zopakoval, že společné vládnutí se stranou Jiřího Paroubka je pro ODS nepřijatelné. "Uvnitř ODS neexistuje žádná poptávka po velké koalici," dodal místopředseda Petr Nečas.

Topolánkův tým hodlá vládnout do konce června, kdy by se měly uskutečnit předčasné volby. "V žádném případě to není programové prohlášení defenzivní, i v omezeném mandátu chceme realizovat celou řadu programových priorit a nastartovat některé procesy a změny, na nichž panuje shoda celého politického spektra," prohlásil Topolánek. Za klíčové body programu označil boj s korupcí, lepší hospodaření státu, změny v soudnictví, nastartování důchodové reformy, snahu maximálně čerpat prostředky z fondů EU nebo podporu vědy, výzkumu a vysokého školství. Dokument vychází z programové dohody občanských demokratů s lidovci a zelenými. Text je proto sice kompromisní, ale podle Topolánka obsahuje všechny hlavní priority ODS. Námitky proti programu by neměla mít ani ČSSD, soudí. Vláda se například zavazuje, že na veřejných vysokých školách nezavede školné, uzavře ratifikaci smlouvy s Vatikánem, nebude stavět další bloky elektrárny Temelín nebo zruší přestupkovou imunitu zákonodárců.