Topolánek: Neustoupíme z reformy zdravotnictví a důchodů

Reforma zdravotnictví, důchodů, boj proti byrokracii a korupci - to jsou zásady, ze kterých v případné koaliční vládě premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nehodlá ustoupit. Řekl to v pořadu Nedělní partie televize Prima. Topolánek zopakoval, že by přivítal, kdyby sociální demokraté neaspirovali na členství ve vládě. Zajistilo by to totiž podle něj jasnější vztah mezi kabinetem a opozicí. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka jsou ale sociální demokraté připraveni do společné vlády s ODS vstoupit, a to i přesto, že je to poškodí v očích voličů. "Cena je pro nás vyšší, riskujeme více než ČSSD," míní ale Topolánek. Nejpřijatelnějším řešením povolební patové situace podle šéfa ODS stále zůstávají předčasné volby.

Sociální demokraté minulý týden přišli s návrhem vlastních programových priorit obsažených v dokumentu Agenda 2010. "Agenda 2010 je řada poměrně líbivých hesel, pod která se podepíše skoro každý," poznamenal Topolánek, podle kterého ale za hesly není vidět obsah. "Chceme, aby v programu vlády byly kroky reforem s konkrétními termíny," uvedl. S předsedou sociálních demokratů stejně jako se zástupci lidovců a zelených by se měl setkat příští týden. "Trvám na tom, že dohoda musí být na půdorysu čtyř stran, ať už budou ve vládě nebo v konstruktivní opozici," podotkl premiér. Zda se podaří novou vládu sestavit, by podle něj mělo být jasné v polovině prosince. "Máme velkou vůli se dohodnout," uvedl Paroubek.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že ačkoli má pravice a levice na reformy všude na světě odlišný názor, lze najít kompromisní středový názor. Uvedl v to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Místopředseda ODS Pavel Bém dává dohodě na společné vládě šanci jen 50,1 procenta. Jen těsně nadpoloviční naději prý zvolil, protože je životní optimista. Sobotka mezi spornými tématy jednání o možné příští vládě jmenoval také tempo snižování schodku rozpočtu. Naopak shoda panuje na základních parametrech penzijní reformy. Místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová doplnila, že strany se už shodly také na nezavádění školného. Zelení budou chtít v programových diskusích, které začnou po středě, debatovat o ekologické daňové reformě a energetice. Zatímco zelení do letního koaličního programu s ODS a KDU-ČSL prosadili větu o tom, že stát nebude pokračovat ve výstavbě jaderných zdrojů a neprolomí limity těžby uhlí, ČSSD chce jasně formulovat podporu jaderné energetice. Kuchtová poznamenala, že program by měl být zelený, což rozladilo Béma. "Zezelenal jsem hrůzou, především musí být modrý, ODS musí mít hlavní slovo," dodal.