Topolánek se zastal Dalíka, za jeho názory se nebude omlouvat

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek nevidí nic špatného a nečestného na názorech svého tajemníka Marka Dalíka na sestavování vlády, které během neoficiálního rozhovoru zachytil skrytou kamerou redaktor Mladé fronty Dnes (MfD). Dalíkovo vyjádření, že příští vláda musí být reformní a protikorupční a že v ODS panuje značná nedůvěra vůči jednání šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, podle Topolánka plně odpovídají oficiálnímu postoji ODS. Nevidí proto důvod k omluvě, kterou žádá ČSSD. "Já jsem se domluvil na schůzce s panem Topolánkem a nechám si to od něj vysvětlit," reagoval na premiérovo prohlášení Paroubek. Než se "začnou zavírat dveře", tak je podle něj dobré si o věcech pohovořit. "Já nechci situaci dále vyostřovat," dodal.

V prohlášení Topolánek zdůraznil, že ODS nikdy "nelovila" žádné přeběhlíky z řad ČSSD. Z neetického postupu naopak obvinil Mladou frontu Dnes. Topolánkův blízký spolupracovník v nahrávce podle listu mluvil o "přetahování" poslanců ČSSD a o tom, že jednání s ČSSD jsou jen "naoko". Ze záznamu rozhovoru ale podle Topolánka vyplývá, že ODS nepřetahuje na svou stranu sociální demokraty, že se Dalík nedopustil ničeho nečestného a že jeho názory na vládu a Paroubka jsou plně v souladu s oficiálním názorem ODS. "Prohlašuji, že tato kauza poškozuje pouze osobně pana Marka Dalíka a nemá naprosto žádný vliv na jednání o vládě, a pokud to někdo tvrdí, jde pouze o průhlednou záminku jak zastřít vlastní neochotu jednat," uvedl Topolánek. Reagoval tak na dřívější vyjádření Paroubka, který další jednání o vládě podmínil Topolánkovou omluvou nebo distancováním od Dalíkových názorů.

Někteří členové ODS si myslí, že Dalík stranu poškodil. Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová ČTK řekla, že již není ve vedení strany, a proto o jejím oficiálním názoru nemůže mluvit. "Mám na to jen osobní názor. Pan Dalík nikdy nebyl pověřen jednáním a vystupováním a rozhodováním jménem ODS. Není členem vedení, není členem grémia. Jakékoli jeho konání je konáním soukromým. Já si myslím, že v tomto případě to ODS poškodilo. Jaké další kroky zvolí pan premiér ve vztahu k Markovi Dalíkovi, to musím nechat na něm," prohlásila.

MfD podle Topolánka porušila všechny zásady novinářské práce a použila způsob, který je v některých zemích trestný. "Toto je poprvé, kdy k odposlechu politických názorů sáhli novináři, a to bez jakéhokoli legálního oprávnění či alespoň věrohodného etického zdůvodnění," soudí premiér. Šéfredaktor deníku Robert Čásenský v pondělním vydání MfD uvedl, že při běžném politickém zpravodajství redakce skrytou kameru nepoužívá. Při mapování zákulisních procesů v politice se ovšem redaktor listu Jaroslav Kmenta dostal k závažným informacím, které podle Čásenského vrhají poněkud jiné světlo na zdánlivě férové jednání o vládě. Protože redakce předpokládala, že aktéři schůzek budou chtít své aktivity popřít, rozhodla se je zaznamenat, vysvětlil šéfredaktor použití skryté kamery.

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec k pořízení záznamu rozhovoru s Dalíkem skrytou kamerou uvedl, že se může jednat o zásah do soukromí. "Pokud k takovýmto věcem dochází, tak se osobně domnívám, že je zasaženo do soukromí těch občanů. Nicméně oni se musejí bránit soudní cestou," řekl Němec ČTK s tím, že takové případy nespadají do kompetence jeho úřadu.