Topolánek žádá silný mandát, jinak sestaví stejnou vládu

Předseda ODS Mirek Topolánek požádal na kongresu své strany o silný mandát k jednání o přechodné vládě čtyř nekomunistických stran, jinak znovu sestaví stejnou menšinovou vládu. Ta by podle něj znovu nezískala důvěru sněmovny. Následující poslední třetí pokus je podle něj hazardem, který by mohl umožnit předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi ujmout se s pomocí komunistů moci. Topolánek delegáty varoval před velkou koalicí s ČSSD i před návratem komunistů k moci. Odmítl také přechod ODS jako vítězné strany voleb do opozice. Od kongresu, který v sobotu začal v Praze, chce Topolánek mandát se třemi prioritami: zabránit vládě ČSSD s podporou KSČM, realizovat co nejvíc z programu ODS a vést kabinet. "Slabý mandát či nezvolení pro mne znamená, že po kongresu předložím prezidentu republiky návrh na formálně stejnou, či podobnou vládu vedoucí k nevyslovení důvěry a k třetímu pokusu, jehož výsledek se neodvažuji předvídat," prohlásil premiér, který vyzdvihl volební úspěchy ODS. Cestu z povolebního patu vidí šéf ODS v dohodě s ČSSD, lidovci i zelenými na dočasné vládě, jejíž délka by závisela na rozsahu zásadních reforem.

S tím souhlasí místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, podle níž nesmí ODS zradit své předvolební závazky. Němcová varovala před spojenectvím s ČSSD. Pokud se ODS dokáže s ostatními demokratickými stranami dohodnout na programu, mohou se stát politickými partnery, soudí pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém. V opačném případě má ODS usilovat o předčasné volby, shodli se Bém a Němcová. Předseda Senátu Přemysl Sobotka si myslí, že možná přechodná vláda s podporou ČSSD má trvat maximálně do jara 2008. Topolánek zdůraznil, že občanští demokraté, kteří žádají volby už v příštím roce, by měli říci, kde chtějí ve sněmovně získat hlasy potřebné k vypsání takového termínu.

Delegáty kongresu pozdravil také prezident Václav Klaus, který je čestným předsedou strany a jejím zakladatelem. Popřál úspěch při sestavování vlády a vyzdvihl výsledky letošních voleb, které ODS přinesly troje vítězství. Je podle něj nutné vůli voličů "přetavit ve funkční vládu".

Další z hostů, úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal uvedl, že jeho strana se neobává předčasných voleb, ale vidí nebezpečí ve vládě ČSSD opřené o KSČM. Připomněl závazek lidovců, že takový kabinet nemá u nich šanci. Tento slib podle Kasala nezmění prosincový volební sjezd. Ani zelení nezmění své dosavadní postoje, řekl předseda nejmenší parlamentní strany Martin Bursík.

Na kongresu ODS nepanuje přílišné veselí z návratu do Strakovy akademie. Delegáty patrně trápí dilema zřejmě nevyhnutelné spolupráce se sociální demokracií, kterou považují za hlavního politického konkurenta. Topolánek se dotkl i vnitrostranických záležitostí. Nadnesl, že by strana měla uvažovat o zřízení funkce výkonného předsedy. Uvítal by, kdyby stranu řídil tento výkonný předseda, zatímco předseda vykonává funkci premiéra, nebo se na ni v opozici připravuje. Topolánek vypočítal příčiny volebních úspěchů v posledních čtyřech letech, kdy stojí v čele ODS. Strana se podle něj zbavila nálepky arogantní strany a dokáže se lépe prezentovat. Sjezd ODS pokračuje v neděli, kdy budou delegáti volit nové vedení strany.