Tošenovský: Jsem přesvědčen, že Korejci budou investovat v Česku

Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS) je přesvědčený, že jihokorejská automobilka Hyundai bude investovat v České republice. Primátor Ostravy Aleš Zedník (ČSSD) se domnívá, že o konečném umístění výrobního a montážního závodu automobilky rozhodne kvalita silničního spojení a pobídky od české vlády. Oba to uvedli poté, co se vrátili z návštěvy Jižní Koreje, kterou vykonali právě na pozvání automobilky.

Hyundai zvažuje, že by svůj závod postavila právě v Moravskoslezském kraji. "Po této cestě jsem přesvědčený o tom, že jihokorejská automobilka Hyundai si jako zemi své další středoevropské investice už vybrala Českou republiku," řekl ČTK Tošenovský. Podle Zedníka se Korejci při výběru lokality budou řídit několika faktory. Rozhodovat bude vzdálenost od slovenské Žiliny, kde staví závod sesterská Kia Motors, a také kvalita silničního spojení. "Neméně důležité budou pobídky, které Korejci očekávají od české vlády minimálně na úrovni Slovenska, a v neposlední řadě také připravenost pozemků," uvedl Zedník na internetových stránkách města Ostravy.

Na pracovní cestu do firmy Hyundai odcestoval Zedník s Tošenovským na pozvání šéfa automobilky Čong Mong-kua. Návštěva ale vyvolala mezi částí veřejnosti nesouhlasné reakce. Kritikům vadí, že se politici vydali na zahraniční cestu i s manželkami a že návštěvu plně hradí korejská strana. Předseda ODS Mirek Topolánek v nedělní Sedmičce televize Nova uvedl, že celou záležitost považuje za nešťastnou, nejde ale podle něj o korupci. Premiér Jiří Paroubek naopak míní, že již lze o určité formě korupce hovořit. Zedníkovi navrhne, aby radní z jeho návštěvy "udělali služební cestu" a zaplatili ji z veřejných peněz. V opačném případě bude muset Zedník cestu zaplatit ze svého, dodal premiér.