Úřad pro zastupování státu podal dovolání ve sporu o katedrálu svatého Víta

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podal dovolání k Nejvyššímu soudu proti verdiktu, který definitivně přiřkl katedrálu svatého Víta církvi. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Izabela Noveská. O vlastnictví katedrály rozhodl pražský městský soud v polovině června, pravomocný verdikt padl po více než 13 letech sporu. Úřad podle Noveské zároveň podal žalobu pro zmatečnost předchozího rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který městský soud potvrdil.

Soudci při rozhodování dospěli k závěru, že církev nikdy vlastníkem být nepřestala a že vlastnictví žádným právním aktem z doby totality na stát nepřešlo. Právnička státního úřadu Milada Šípková u soudu namítala, že soud se neměl žalobou církve vůbec zabývat. Církev totiž na stát podala určovací, nikoliv restituční žalobu. Žalobu podle restitučních zákonů však ani podat nemohla, neboť to může učinit pouze fyzická osoba. Církev podle Šípkové měla více tlačit na zákonodárný sbor, aby odčinil křivdy, které na ní byly spáchány. Dovolání k Nejvyššímu soudu úřad pro zastupování státu avizoval již před dvěma měsíci.

Katedrála s pozemkem a věž u chrámu sv. Víta s pozemkem patří Metropolitní kapitule u svatého Víta. Část přilehlých nemovitostí připadla Kolegiátní kapitule Všech svatých na Hradě Pražském. Kromě katedrály tak do vlastnictví církve spadá celá Vikářská ulice s kanovnickými domy až po Nové proboštství, dále Prašná věž a kaple Všech svatých. Správa Pražského hradu předala katedrálu církvi počátkem září. V chrámu se od té doby vybírá zvláštní vstupné, placená část se podstatně zvýšila. Zdarma je možné prohlížet si interiér jen ze vstupního prostoru.